20:24 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaAlevid
  Karjaküla alevik

Karjaküla alevik asub Harju maakonnas Keila vallas, 4 km Keilast loodes, Karjaküla mäel. 2000. a. rahvalonduse andmeil elas alevikus 367 inimest.

Esmakordselt on Karjaküla mainitud 1241. a. (Carias). 16. sajandi lõpus või 17. sajandi alguses rajati küla lähedale Karjaküla mõis (Vana-Karjaküla). 1795. a. mõis poolitati ning küla asemele rajati Uus-Karjaküla mõis (aastast 1860 vastavalt Alt-Hohenhof ja Neu-Hohenhof).

Aastail 1880 -1890 elas Karjakülas kirjanik Eduard Vilde. Säilinud on kirjaniku elupaik. Karjaküla mõisat on Eduard Vilde kujutanud oma romaanis "Mäeküla piimamees". Romaani sündmustik põhineb mõningalt osalt Karjakülas, osalt naabermõisates ja -külades tõeliselt toimunud seikadel.

Karjaküla nimi on seotud ka vene kultuurilooga; Karjakülas ja Saue lähedal asuvas väikeses Rahula mõisas elas mõnda aega A. Puśkini vaarisa Abram Hannibal (päritolult etioopia vürsti poeg), kes varjas end siin ajutiselt paleepöörete ajal oma vaenlaste eest.

Matkates Karjakülast Keila-Joa suunas torkab maastikus silma kadakaste lodude ning suurte rändrahnude rohkus.
Selles piirkonnas leidub mitmeid looduslikke vaatamisväärsusi. Nii kasvab Vana-Karjakülas Matsu pere õues suur põline saar (ümbermõõt 4,1 m). Järvallika pere juures on suur allikas.

Karjaküla mäel kasvab rohkesti kukerpuid, mis moodustavad kohati tiheda võsa. Suve lõpul valmivad sellel teravate ogadega varustatud põõsal ilusad punased marjakobarad piklike marjadega, mida võib kasutada keediste valmistamiseks. Põldude ümbruses aga kuulub kukerpuu kui kõrrerooste vaheperemees hävitamisele.

Kui matkata Keilast läände, Paldiski suunas, jääb maanteest vasakule kõrge Keila mägi. See koosneb aluspõhja paest. Kõrgustiku nõlvadel ja tasasel lael esineb sarapikke, kohati ka üksikuid põliseid tammesid.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee