02:26 teisipäev, 04.10.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadSaue
 
Vaatamisväärsused (1)
 
  Saue

Saue linn asub Harju maakonnas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas siin 4981 inimest.

Saue linn hakkas tekkima 1920-ndail aastail Saue raudteejaama lähedale Saue mõisa ja Vanaküla mõisa maale.

Saue küla nimetatakse esmakordselt juba 1240. a. paiku. Küla asub Pääsküla jõe ääres, kus jõgi on paese põhjaga ning võimaldab seetõttu hõlpsat läbipääsu. Sellele looduslikule sillakohale koonduvad lõuna poolt Tallinnasse suunduvad teed, nähtavasti võlgneb asula sellele ka oma nime.

16.-17. sajandil kuulus Saue koos Sausti ja Jälgimäe mõisatega Scharenbergidele, kelle näol oli tegemist ühe mõjukama aadliperekonnaga kogu kihelkonnas. Maise kõrval hoolitseti ka vaimu ja kunstiväärtuste eest. Ehitati ise ja annetati kirikutele. 1632. a. kinkis Saue omanik Bernhard v. Scharenberg Keila kirikule altari (donaator ise on koos abikaasaga kujutatud altari alaosa tahvlitel). Oleviste kirikule annetas ta kantsli. Suurejoonelisust ja metseenlust võib oletada ka B. v. Scharenbergi poolt ettevõetud mõisahoonete rajamisel. Ilmselt hävisid need hooned Põhjasõjas.

18. sajandi lõpul omandas Saue Friedrich Hermann v. Fersen. Kunagine Väike Sausti sai uueks nimeks Friedrichsof. Ehitati välja muinasjutuliselt kaunid mõisahooned. Arhitektuurtimälestisena on huvitav endine Saue mõisahoone, mis on ehitatud 18. sajandi teisel poolel barokkstiilis. Hoone fassaadi kaunistab Heraklese, hoone pargipoolset külge aga Leda figuur.

Võõrandamisjärgselt kinkis Eesti Vabariik mõisa Vabadussõja väejuhile Johannes Ermile. II maailmasõja järel on mõisas asunud masinatraktorijaam, vanadekodu, haigla ja lasteaed.
1995. a. tagastati mõis Ermi tütrele Elga Viilupile. Praegu kuulub mõis perekond Kriisa eravaldusse. Mõisas pakutakse mitmesuguseid teenuseid: koolitus, konverentsid, ürituste korraldamine, majutus, ratsutamise võimalust (14 hobust) jm.Ehitusmälestisena pakub huvi ka endine Saue postijaam vana Tallinn-Pärnu maantee ääres. Hoone on ehitatud 19. sajandi esimesel veerandil ning selle fassaadi kaunistavad dooria stiilis paarissambad.

Looduskaitse all on Saue tammik.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee