12:42 pühapäev, 19.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
VõrumaaKülad
  Ruusmäe küla

Ruusmäe küla asub Võru maakonnas Haanja vallas Võru - Kuura maantee ääres, 28 km Võrust ja 11 km Haanjast. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 203 elanikku.

Ruusmäel asub Rogosi (Ruusmäe) mõis, mille peahoone ja majandushooned ümbritsevad neljast küljest siseõue, moodustades nii omapärase suletud kastellilaadse arhitektuuriansambli.
Varaseim teade pärineb 16. sajandist. Nime sai poolaaegse omaniku S. Rogosinsky nime järgi. 18. sajandi keskpaiku B. Glasenappi ajal püstitati kolmest küljest veega ümbritsetud neemikule kahekorruseline kõrge mansardkorrusega barokne härrastemaja. Valmisid ka nelinurkset sisehoovi piiravad aidad, tallid, kuivatid, tõllakuur jms.
Praegu asub mõisa endises väravatornis maantee ääres koduloomuuseum.
Ruusmäe lähedal asub Pütsepa abikirik.

Ruusmäe küla põhjaserval, maanteest idas asub Jaanivarik (Jaanimäe park), Võrumaa kauneimaid tammikuid. Üldse on Ruusmäe ümbrus Võru maakonna ulatuslikumaid tammede kasvualasid, põlistammesid (enam kui 5-meetrise läbimõõduga) kasvab nii põldudel kui mäekuplitel.

Allikatest toituvat Ruusmäe (Rogosi) järve (3,9 ha, keskmine sügavus 11,6 m) ümbritseb park ja kultuurmaastik. Suviti on veetemperatuuri vahe järve pealmistes ja sügavamates veekihtides väga suur. Järve põhjas on paks mudakiht. Hapnik kaob juba 3 m sügavuses, edasi on valdav väävelvesinik. Taimestik on liigirikas, kalu aga vähe.
Üldse Ruusmäe ümbruses on 20 väikejärve.

Südasuvel on Ruusmäe loodus helde marjadega, varasügisel pähklite ja seentega.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee