07:14 neljapäev, 22.08.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
VõrumaaKülad
  Lasva küla

Lasva küla asub Võru maakonnas Lasva vallas Lasva järve ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 344 elanikku. 2010. a. on külas elanikke 306.

Lasvat on esimest korda mainitud 1638. a. (Laszwa). 19. sajandi keskel eraldus Vastseliinast Lasva mõis (Eichnof). Nüüdisküla moodustati 1977. a., kui liideti Lasva asundus ning Kühmamäe, Mõsküla (Mõssküla) ja Sirgaskii (Tsirgaski) külad.

Siin väärivad tähelepanu Pindi kirik ja kalmistu ning Mõisaküla kääpad.

Lasva ümbrus maakonna kirdeosas on viljaka pinnaga tasandik, läbitud üksikutest orgudest, milles leidub järvi. Pikk kitsas Lasva Kalijärv asub sügavas orus (10,5 ha, suurim sügavus 18,5 m).
Sügav on ka Lasva järv, mis paikneb Kalijärvest 2 km idakirde pool (10,9 ha, suurim sügavus 19,2 m).

---
Arhitektide liidu algatusel pandi tänavu rändnäituseks kokku aastatel 2007-2009 valminud arhitektuursete väikevormide paremik. Nii kutsutakse üles väärtustama argist keskkonda ning proovitakse näidata, et tillukesed asjad võivad muuta maailma. Möödunud võistlusel (2002-2006) esinesid edukalt trepid, koerakuut ja tara. Seekord näeb kõrvuti näiteks veetornist tehtud klavertrepiga galeriid, grillmaju, putkasid, purskkaeve, pinke ja mänguväljakuid. ---

Arhitektuuri- ja disainispetsialistidest źürii valis välja kolm parimat objekti. Esikoha pälvis üksmeelse otsusega Lasva veetorn, mis on muudetud infopunktks-galeriiks. Autor arhitekt Veronika Valk, keda abistas Kadri Klementi.
Źüriisse kuulunud arhitektuuriajakirja Maja peatoimetaja Triin Ojari selgitab valikut: "Sisuliselt eikusagile on eimillestki loodud moodne sündmusruum. Vana veetorn - kohalikus kontekstis kahtlemata suur hoone - on saanud sisse ainukordse häälitseva klaver-trepi, tippu vaateplatvormi ja roostes veetünni galerii. Kohalik kogukond ajas oma asja ja suutis mõne väikse, ent õige sammuga luua olulise maamärgi. Tänapäeval moesolev kogukondlik planeerimine, kui soovite! Lisaks muidugi kätkeb torn endas heas mõttes hullumeelsust, visiooni ja pusimist pisiasjades, mis kõik näibki teostuvat pealinnast kaugel eemal."
---
Väljavõte Karin Pauluse artiklist "Lasva veetorn läheb rändnäitusele". Eesti Ekspress 3. juuni 2010
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee