10:02 teisipäev, 23.04.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ViljandimaaKülad
  Vana-Kariste küla

Vana-Kariste küla asub Viljandi maakonnas Halliste vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 95 elanikku.

Kariste on paikkond Viljandi maakonnas. Ürikuis on 1551. a. mainitud Kariste järve (Karrische See) ning 1601. a. Kariste küla ja mõisa (Das Dorff Karris, Der Hoff Karries). Mõis rajati arvatavasti 1573. ja 1577. a. vahel. Pärast seda, kui sellest 1795. a. oli eraldunud Uue-Kariste mõis, hakati Karistet nimetama Vana-Karisteks.

Vana-Kariste külas Liplapi talus tegutses 1911-26 kodumajapidamiskool (algul kuuekuulised aiatöö- ja majapidamiskursused, hiljem Eesti esimene põllumajanduskutsekool).

Uue- ja Vana-Kariste vahelise tee ääres on Koskisilla kool. See maja on helilooja Ants Kiilaspea lapsepõlvekodu. Tema isa Henn Kiilaspea oli selle kooli juhataja ning kohaliku segakoori ja orkestri juht ligi 40 aastat.

Vana-Kariste Kirjukõrtsi juures ühineb Uue- ja Vana-Kariste tee Viljandi - Abja-Paluoja teega.

Teel Kulla asulasse Halliste südames jääb raudtee ületamisel teest 100 m paremale ja raudteest 30 m lõuna poole looduskaitse all olev Halliste hiietamm, viimane tamm Kadakamäe hiiest. Ohvrikivi oli asunud tammest 300 m kagu pool.
Ühes kohalikus muistendis jutustatakse, et kord taheti Kadakamäele ehitada kirikut. Väikese linnu nõuandel aga loobuti sellest ja kirik ehitati Pornuse (Kangru) oru pervele. See olevat olnud esimene Halliste kirik.

Suundudes Kirjukõrtsi teelahkmelt Abja-Paluoja poole, avaneb tee ääres Halliste jõe ürgoru põhjapoolsel veerul - Kariste mäel - avar vaade. Ürgoru lõunapoolsel veerul laiub mets. Kaugemal vahelduvad väljad metsalaidudega, kagus kerkivad metsaga kaetud kühmudena Karksi mäed. Lääne pool aga sätendab madalal ürgoru lammil Vana-Kariste järv.
Kariste järv, ka Vana-Kariste järv asub Abja-Paluoja alevi loodepiiril Halliste ürgorus; suurus umbes 57 ha, suurim sügavus 7,2 m. Koosneb Suur- ja Väikejärvest, neist voolab läbi Halliste jõgi. Järvede vesi vahetub 22 korda aastas. Rohketoiteline ja kalarikas (särg, latikas, ahven, nurg, viidikas, koha).
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee