02:54 teisipäev, 04.10.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ViljandimaaKülad
  Põhjaka küla

Põhjaka küla asub Viljandi maakonnas Suure-Jaani vallas, Suure-Jaanist 5 km Vändra poole. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 101 elanikku.

Siinne Kolgioja talu oli kirjanik Anton Hansen Tammsaare isa kodukoht. Kirjaniku ema on pärit Jüriõue perest. Kolgiojalt alustasid nad ühist rännakut Järvamaale Tammsaare Põhja tallu.

Geoloogiline aluspõhja paljand asub endise Tamme veski juures Navesti jõel (Vihiküla ja Vanaõue vahel). Hästi on jälgitav Põhja-Eestile iseloomulike lubjakivide asendumine Lõuna-Eestile omaste liivakividega. Jõe paremal kaldal, veski ja paisu vahel, on näha liivakivide lasumist paekihtide peal.

Vanaõuelt, Suure-Jaani - Vändra maanteelt mõni kilomeeter enne Kaansood algab "Sakala" tee.
See 12 km pikkune metsatee viib Kurgjale C. R. Jakobsoni talumuuseumi juurde. Seda teed kasutas C. R. Jakobson talvel, kui ta sõitis Viljandisse ajalehte toimetama.

Kaansoo ümbrus on meil haruldase taime - mesimuraka - esinemisalaks.
Seda punaste lõhnavate õite ja marjadega taime leidub Kaansoo, Leetva ja Vändra vahelisel alal; parimad leiukohad on soine võsa ja puisniit Tammsaare perest 0,5 km edelas ning puisniit Pilliroo pere lähedal. Juurdepääs mesimuraka kasvukohale on kõige hõlpsam Vändra-Suure-Jaani teelt.

Kaansoos, Tellissaare pere lähedal asub kuulus "Kalevipoja vestitasku kivi" (ümbermõõt 24m, kõrgus 4 m, graniit). Minevikus oli see viie valla piirikiviks.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee