09:53 kolmapäev, 08.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ViljandimaaKülad
  Holstre küla

Holstre küla asub Viljandi maakonnas Paistu vallas, Viljandi-Mustla maantee ääres Paistu teelahkmel. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 249 elanikku.

Holstre nimi tuleneb mõisaomanike Holstferite nimest. Mõisa (Holstfershof) on mainitud 17. sajandi esimesel poolel.

19. sajandil oli Holstre eesti rahvusliku liikumise keskusi.

Tähelepanu väärivad kooli park ja selles asuv J. Adamsoni mälestuskivi, Holstre järved, Holstre Tornimägi ja pärimusega seostuv Kindralimägi.

Holstre kool on 1833. a. asutatud Pulleritsu kooli järglane.

Holstre ümbrus on reljeefilt väga vahelduv. Holstre maastikule annavad ilme kühmud ja kuplid, millede vahele lohkudesse jääb rohkesti väikesi järvi: Laose ja Nõmme järv, Rõikajärv, Pirmastu, Holstre ja Holo järv. Kõrgemad ning järsemad kuplid on metsaga kaetud, lamedamad kühmud aga põldude all, kuna lohkudes ja orgudes esinevad niidud.

Holstre Tornimägi (120 m) on maakonna selle piirkonna kõrgeim punkt.
Vaatamisväärne on ka suur kadakas Lolo pere lähedal.

Holstre järved on Viljandimaa kõige sügavamad järved. Holstre järvedest on kõige põhjapoolsem ja kõige sügavam Linajärv (16,7 m, pindala 1,7 ha). Järve kaldad on kõrged ja künklikud. Seal kasvab segametsa ja põliseid pärni ning kuuski. Kaldariba on liivane ja napi taimestikuga. Vesi on kollakaspruun, õitsemise ajal aga rohekas. 4 m sügavusel läheb vesi järsku külmaks. Järve kaldal on häid telkimiskohti.
Linajärve kohta räägitakse, et ta olevat tekkinud meteoriidi langemisest, seepärast olevatki ümmargune.

Mustjärv on väga mudase põhjaga segatoiteline järv (suurus 1,2 ha, sügavus 7,6 m). Mustjärv on umbjärv, kollakaspruuni läbipaistva veega (2,7 m). Järvele tungib peale õõtsik, samuti rohke veesisene taimestik. Mustjärves pidavat elama hiidkoger, sammal selga kasvanud ja silmad taldrikusuurused.

Mustjärve pisut kõrgema idakalda lõunaosas on looduskaitsealune Holstre Kindralimägi. Mäel kasvavad põlismännid.
1784. a. maeti siia Holstre viimane mõisnik kindral von Berg. Tema surma järel sai mõis kroonumõisaks, Holstre vald aga kroonuvallaks.

Nõiajärv paikneb umbes 300 - 400 m Linajärvest kagu pool põlises laanes ümbritsetuna õõtsikuringist. Kinnikasvavas järves on vaba vett väheks jäänud, sügavus arvatakse olevat 15 m.

Holstre (Kooli) järv paikneb Holstre kooli pargi serval. Järv on 2,9 ha suurune ja sügavus 16,3 m. Kallas on liivane, kuid vesi läheb järsku sügavaks ja külmaks ( 3 m sügavusel). Vesi on rohekaskollane ja keskmiselt läbipaistev. Umbjärv, vähese liigivaese taimestikuga. Järve ümbritsevad põllud.

Kullijärv asub Holstrest 3 km kagu pool. Selle pikliku pehmete kallastega veekogu pindala on 6,2 ha, suurim sügavus 5 m. Järve ümbritsevad sanglepad. Kullijärv on mudarikas, seal võimutseb vesikarikas. Järv kasvab kinni. Liigirikka taimestikuga (28 liiki), mille vööndi laius on umbes 10 m. Vett toovad järve kraavid, väljavool on Viiraste oja kaudu Ärma jõkke. Vesi on oranz, läbipaistvus 1,7 m. Peamised kalad on koger ja mudamaim.

Holstrest on võrsunud mitmed silmapaistvad eesti kultuuritegelased.
Neist olgu nimetatud Juhan Kunder (1852-1888), kes on pärit Kovali talust.
Teises Kovali talus elas ja töötas rahvusliku liikumise aja agar tegelane taluperemees Hain Henno (Juhan Kunderi poolvend).

Lähedal asuvast Kipi talust on võrsunud vennad Adam ja Peeter Peterson (1837-1918 ja 1843-1877), kes olid talurahvaliikumise juhtideks palvekirjade aktsioonis; esimene neist oli ka luuletaja.

Edasi Tarvastu poole jääb Veske talu, mis on Mihkel Veske sünnikoht. Luuletaja ja teadlase sünnimajast on alles ainult vundament.
Siit avaneb ilusaid vaateid jõele; samas on ka kaks allikat ja mõned ilusad kased. Need pildid kajastuvad ka Mihkel Veske luules.
Mihkel Veske sünnimaja ei ole säilinud. Koht on tähistatud mälestustahvliga.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee