11:58 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Palupera küla

Palupera küla asub Valga maakonnas Palupera vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 192 elanikku.

Otepää linnast loode poole suunduv tee viib Rõngu. Maantee lähedale Pedajamäe taha jääb veidi pikliku kujuga soostunud kallastega Kurnakese järv (1,8 ha).
Naabrusesse jäävat Jaanuse järve (9,4 ha) tuntakse ka Pikkjärve nime all. Selle lõuna- ja põhjapoolsed kaldad on soostunud, ülejäänud aga kõrged ja suplejaid ligimeelitavad.

Otepäält 13 km kaugusel asuvad Palupera küla ja raudteejaam. Tartu ja Valga vahelise raudteeliini rajamisel aastatel 1888 -1889 anti Hellenurmele kõige lähema (5 km) raudteejaama nimeks Platform Middendorff. Järgmiseks ametlikuks nimeks sai Pritsu, tänapäevalt tuntakse raudteejaama Palupera (Palu küla peramine osa) nime all.
Raudteejaama ja endise Pritsu kõrtsi lähedale on tekkinud väike Palupera maa-asula.

Palupera mõisat on esmakordselt mainitud 1582. a. (Paliuper). Endises mõisakeskuses asub Palupera kool (asutatud külakoolina 1776).

Palupera vabakujunduslik mõisaansambel pärineb 19. sajandi teisest poolest. 1866. a. kuulus C. Fr. Bruiningkile. Historitsistlik, keskosas kolmekorruseline vaatetorniga puidust härrastemaja on ümber ehitatud.
Kõrvalhoonetest tähelepanuväärseim on kahekorruseline maa- ja telliskividest kuivati mõisat läbiva tee ääres. Väike kaheksanurkne lindla sarnaneb Hellenurme käsiaidaga naabruses. Ansambli tuumikust eemale jääv viinavabrik, mille kõrval võimas 1910. a. ehitatud telliskivikorsten.
Peahoonest ida pool on vana korrapäraste alleedega barokkstiilis park.

Käpa-Müürsepa talu Paluperas on Lõuna-Eestile iseloomulik keskmiktalu 1890.-ndatest aastatest. Säilinud on rehielamu ja ait. Rehielamu on ehitatud 1890. a. Tal on tahumata rõhkpalkidest ristnurkadega seinad, laastudest kelpkatus ja selles vintsklapid. Rehetoa ees on Lõuna-Eestile iseloomulik kaaravaga ulualune, kust suunduvad uksed rehetuppa, sahvrisse ja eluruumidesse. Eluosas on köök ja kamber, rehetoa kõrval rehealune ning sellega külgnevad aganik ja tall. Rehielamu kambritepoolse külje vastas õuna- ja marjaaias on samasuguse tarindusega kahe ruumi ja ulualla avaneva kambriga ait, ehitatud 1898. a.
Õue ümbritseb lippidest aed.
Karjahoovis asunud laut ja küün on hävinud. (M. Ernesaks. Eesti arhitektuur. Tln., 1993.)
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee