12:26 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Nõuni küla

Nõuni küla asub Valga maakonnas Palupera vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 268 elanikku.

Nõuni küla (1582. a. maarevisjoni andmetel Neiwekul) asub kaunite Nõuni järvede ääres.

Suur Nõuni järv (pindala 78,8 ha, suurim sügavus 14,7 m) ulatub Otepää - Tartu maanteeni. Järv paikneb piklikus nõos kunagise Otepää mattunud oru kohal. Kaldajoon on kääruline, suurematel soppidel ja poolsaartel on oma nimed. Ligikaudu 1 km pikkune kitsas lõunasse ulatuv laht kannab Perajärve nime. Järve põhjareljeef on väga vahelduv. Põhi on järsult sügavnev ja mudane ning ei sobi suplemiseks. Järve põhjaosas on madal koht - Kivisaar, kus on ainult meetrijagu vett. Järv ei ole eriti kalarikas.

Nõuni algkool asub Nõuni järve kaldal. See on ümbruskonna üks vanemaid, asutatud 1763. a. Vanas koolimajas on jagatud koolitarkust ümbruskonna noortele, siit on leidnud ulualust matkamehed ja ekskursioonid.

Väike Nõuni järv (pindala 6,3 ha) jääb oma suuremast nimekaimust kilomeeter Tartu poole. Ka see järv on vahelduva põhjareljeefiga, sügavam haudmik (5,9 m) on järve loodeosas. Idakaldalt ulatub peaaegu järve keskpaigani madalik. Varem on olnud järve keskel ka saar, kus puud peal kasvasid. Põhi on valdavalt mudane ja head supluskohad puuduvad.

Järve ja maantee vahelisel künkal asub maa-alune kalmistu (14. - 17. saj.), mis on tuntud Peedu Kabelimäe (ka Kitka Kalmemäe) nime all.

Nõuni külas on turistide tarvis on rajatud parkla, kus saab rahulikult internetti siseneda. Samas töötab kauplus-kohvik.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee