02:53 neljapäev, 22.04.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Kaagjärve küla

Kaagjärve küla asub Valga maakonnas Karula vallas, 11 km Valgast ida pool. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 326 elanikku.

Esmakordselt mainitakse Kaagveret kirjalikes allikates juba Liivimaa Henriku kroonikas Rastijärve nime all. Siit läinud läbi muistne sõjatee Lätimaalt Iigaste ja Laatre kaudu Ugandisse.

Kaagjärve mõisa nimetatakse aastal 1541 (Rastgarwe). Paikkonna praegune nimi tuleneb Kawerite perekonnanimest, kellele mõis kuulus 16.-17. sajandil. Kaagjärve Mäekülas asub eriinternaatkool ja Järvel valla keskus.
Kaagjärve mõis koosneb kahest osast: esinduslikust Mäemõisast ja Alamõisa tööstuskompleksist. Mäemõisa ansambel rajati N. v. Grote ajal 19. sajandi kolmandal veerandil. Selle dominandiks on eraldi pargis asuv neorenessanslik härrastemaja. Algselt ühe-, osaliselt kahekorruseline krohvitud kivihoone ehitati kooli tarbeks ümber 1950.-ndate aastate lõpul.
Suhteliselt väikeses vabakujunduslikus liigirohkes pargis (4,5 ha, ligi 90 liiki) vahelduvad puudegrupid ja muruväljakud. Kaagjärve park on eriinternaatkooli kasutada. Siin kasvavatest puuliikide hulgas leidub mitmeid haruldusi (sealhulgas hiina papli püramiidvormi, mandzuuria pähklipuud, rohelist saart, amuuri korgipuud, tatari vahtrat ja pensivaania toomingat). Peahoone on ümbritsetud kahe poolringikujulise tiigiga.
Arvukad tellistest kõrvalhooned (kasutatud oma vabriku toodangut) - tallid, valitsejamaja, kaaristuga aidahoone - koonduvad Valga poole Alamõisasse viiva algselt munakivisillutisega tee põhjaservale.

Alamõisa on Eesti suurimaid mõisa juurde kuulunud tööstuskomplekse. Püstitatud vaiehitisena allikalisele pinnasele. Paksude tellisseintega kolmekorruseline maakivisoklil hoone valmis 1861. a.  Hoones asusid õlle- ja villavabrik (hiljem veski) ning meierei. Meierei ruumid ehitati ulatuslikult ümber pärast 1914. a. tulekahju. Vabriku ümber koondunud ametnikemaja, mehaanikatöökoda, kuivati, saeveski (ehit. 20. saj. algul) on ühekorruselised historitsistlike detailidega tellishooned. Otse vabriku taga asuv sõrestikkonstruktsioonis puukuur on mõisates tänapäeval harukordne. Ansambli keskosast jäävad eemale kaks viilkatusega õllekeldrit. Vabriku juures on tehnoloogilises protsessis nõutav tiik.

Kaagjärv ehk Rautina järv (11,7 ha, sügavus 4,9 m) asub Valga - Karula maantee ääres. See on pehmete kallastega ning peaaegu kogu ulatuses veetaimi täis kasvanud. Ohtralt esineb kalmust, leidub ka haruldast tömbilehelist penikeelt. Siin on ainus maksasambla (Riccia fluitans) leiukoht Eesti järvedes.
Järve kaldal asuva Niklusmäe kohta on rohkesti muistendeid. Räägitakse, et siia olevat maetud rootsi sõjamehi, et siin asunud muistne kalmistu ja kirik ning kõneldakse kiriku vajumisest järve põhja. Mäe jalamil tee ääres kasvavad hiigelpajud.

Kasemaa dendraarium  ja põline kaasik asuvad umbes 0,5 km Kaagjärve pargist lääne pool. Dendraariumi väikesel maa-alal on haruldasi puu- ja põõsaliike, nagu musta vahtrat, serbia kuuske, punalehist õunapuud, deutsiat ja pooppuud. Omapärane on ka umbes 60 m pikkune haruldastest kanada kuuskedest hekk.

Valga-Kaagjärve maantee lähedal asuvat Ala-Rusi talu pidas skulptor Juhan Raudsepa (sünd. 1896) emapoolne vanaisa (“Rusivana”; graniit, 1972). Ala-Rusi elumaja on viidud tüüpilise Lõuna-Eesti taluelamu näitena Tallinna Vabaõhumuusemi.
J. Raudsepa skulptuuride materjaliks on peamiselt graniit ja pronks. Suursaavutuseks eesti monumentaalskulptuuris on J. Raudsepa 1905. a. revolutsiooniohvritele pühendatud mälestussammas (1931), mille esialgne asukoht oli teater “Estonia” juures ja mis 1959. a. viidi üle Rahumäe kalmistule.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee