12:29 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Jõgeveste küla

Jõgeveste küla asub Valga maakonnas Helme vallas, Väikese Emajõe oru läänekaldal, 9 km Tõrvast Roobe-Kuigatsi maantee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 149 inimest, 1. jaanuaril 2010. a. oli elanikke 185.

Jõgevestet on esmakordselt mainitud 1599. a. külana (Jeggewicz).
Jõgeveste mõis (Beckhof, Poola ajal Tepelshof) oli olemas juba enne Liivi sõda. Hävis Rootsi-Poola sõdades, rajati taas 18. sajandi alguses. 1718. a. eraldus mõis Helmest ja sai 18. sajandi lõpul Barclay de Tolly perekonna omandiks.

Endise mõisa lähedal asub feldmarssal M. A. Barclay de Tolly mausoleum (1823, arh. A. Śtśedrin).

Mausoleumi lähedal on II maailmasõjas langenud 3. Balti rinde võitlejate vennaskalmistu (mälestusmärk aastast 1973, arh. A. Murdmaa, kujur M. Varik).

Barclay de Tolly muuseum

Vene väejuht kindralfeldmarssal Michael Barclay de Tolly (1761-1818) põlvnes balti aadli śoti päritoluga perekonnast. Paistis andekuse ja vaprusega silma Vene-Türgi sõjas (1787-91), Vene-Rootsi sõdades (1788-90 ja 1808-09) ning koalisatsioonisõjas Prantsusmaa vastu (1805-07). 1812. a. Isamaasõja ajal juhatas Barclay de Tolly I Läänearmeed, rakendades aktiivset taandumistehnikat, mis tol perioodil osutus ainuõigeks. Barclay de Tolly oli kuulsa Leipzigi Rahvastelahingu võitja, mille eest talle anti I järgu Georgi rist ja omistati krahvi tiitel. 31. märtsil 1814 juhtis ta Pariisi vallutamist, mille eest sai kindralfeldmarssali auastme ja vürstitiitli. Üldse on teda autasustatud 14 kõrgema vene ja välismaa ordeniga.
Tervise halvenedes lahkus Barclay de Tolly sõjaväest ja asus Jõgeveste mõisa, kust järjest süvenevad tervisehäired sundisid vürsti sõitma Böömimaa tervisevetele. Sihtkohta jõudmata suri Barclay de Tolly Insterburgi lähedal Preisimaal. Ta põrm balsameeriti ja toodi Jõgevestele.

Barclay de Tollyle kuulunud Jõgeveste mõisast ei ole palju järele jäänud.

1823. a. püstitati kindralfeldmarssali viimses puhkepaigas ta abikaasa ja poja tellimusel klassitsistlik mausoleumihoone. Rahvapärimuste kohaselt olnud see paik kuulsa väejuhi armastumaid jalutuskohti tema Jõgevestes viibimise ajal. Mausoleumis asuva monumendi on loonud silmapaistev vene skulptor Vassili Demut-Malinovski.
Mausoleumi keskel põrandas asuvast ampiirbalustritega piiratud avast pääseb keldrisse, kus vasakul on kindralfeldmarssali sark esialgsel kujul, paremal ta abikaasa oma restaureerituna.
Mausoleumi kõrvale raudaeda on maetud Barclay de Tolly poeg Ernst Magnus (1798-1871) ja viimase abikaasa.

Kuulsa väejuhi mausoleumi kõrval olevale vennaskalmistule püstitati 1973. a. monument, mille autorid on arhitekt Mai Murdmaa ja skulptor Matti Varik.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee