12:28 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Holdre küla

Holdre küla asub Valga maakonnas Helme vallas, Eesti Vabariigi lõunapiiril. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 72 elanikku. Seisuga 01. 01. 2010 oli elanike arvuks 60.
Siit algab laialdane Eera mets, mis ulatub Läti piirini.

Esimesed teated Holdre mõisa (saksa k. Morsel-Ilmus, hiljem Hollershof) kohta on 16. sajandist. Kuulus 1630-76 Holleritele (neilt ka nimi), seejärel vahetas sageli omanikku, viimane neist - Woldemar Dimitri von Ditmar (omanik 1909-19) - ehitas juugendstiilis härrastemaja (arh. Otto Wildau). Holdre mõis sarnaneb naabruses asuva Taagepera mõisaga.
Kõrvalhooneid on vähe, park looduslik. Holdre mõisa juurde kuulusid Vanamõisa ja Teibnershofi karjamõis ning Eera metskond.
Nõukogude ajal asus härrastemajas pioneerilaager.

Holdre männikute kaitseala (24 ha) asutati 1976. a. Õhne jõe äärsel lainjal liivatasandikul kasvavate jänesekapsa-pohla kasvukohatüübi männikute kaitseks. Männikutel on suur puhkemajanduslik tähtsus.

Eesti Entsüklopeedia XII. Eesti Entsüklopeediakirjastus. Tln., 2003

Paari kilomeetri kaugusel lossist Egeri talus asus aastail 1900-06 Lilli Suburgi kool. Kool oli 2-klassiline, 4-aastase õppeajaga. Soovijaid valmistati ette gümnaasiumi astumiseks.

Holdrest on pärit näitleja Lembit Eelmäe (1927) ja kirjandusteadlane August Eelmäe (1931).

Holdre ja Taagepera ümbruses leidub huvitavaid düstroofseid järvi, nagu Viljandi ja Valga maakonna piirilasuv rabakallaste ja mudase põhjaga Ikapera, punakaspruuni veega Lasa järv (8,5 ha), Lagesoo ehk Märdi järv ja Läti piiril Pupsi järv. Neist kõige tüüpilisem on 18,3 ha suurune punakaspruuni, happelise ja orgaanisliste ainete rikka veega vaevalt meetrisügavune Lagesoo järv. Peamiseks taimeliigiks on selles kollane vesikupp ja ainsaks kalaliigiks väike must ahven.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee