10:41 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Hellenurme küla

Hellenurme küla asub Valga maakonnas Palupera vallas Elva jõe kallastel. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 216 elanikku.

Hellenurme küla on esmamainitud aastal 1328 (Helvenorme).

Tähelepanuväärne arhitektuurimälestis on Hellenurme paisjärve (Elva jõel olev 2,5 ha suurune järv) kaldal asuv mõisa peahoone.

Hellenurme oli akadeemik Aleksander Theodor von Middendorffi (1815 -1894) elukoht. Akadeemiku isa Theodor Johann Middendorff töötas Peterburis pedagoogilise instituudi direktorina ja ostis Hellenurme mõisa 1850. a. Koos sellega omandas ta ka naabermõisad Päidla ja Saluala.
A. T. von Middendorff sai kuulsaks Siberi, Põhja-Jäämere jt alade uurimisega. Hellenurmes avaldus ta teaduslik tegevus eelkõige põllumajanduses ja loodusteaduses. Rohkesti pööras ta tähelepanu tõuaretustööle.
Akadeemik püüdis laiendada ka talupoegade silmaringi, ta hoolitses talurahvakoolide eest, asutas põllumajandusseltse ja korraldas näitusi.
Temaga on seotud ka Hellenurme raamatukogu rajamine: ta kinkis 1867. a. vallale paarisajaköitelise eesti- ja venekeelse kirjandusega raamatukogu, mis leidis elavat kasutamist. A. T. von Middendorffi vanem poeg Ernst von Middendorff (1851 -1916) oli Läänemeremaade tuntumaid ornitolooge.

Hellenurme pargis on palju säilinud akadeemik Middendorffi aegadest. Ta pani suurt rõhku hoonete ümbruse, aedade ja puiesteede korrastamisele. Istutati palju lilli, põõsaid ja puid, toodi sisse ka võõrpuid. Akadeemik püüdis aklimatiseerida amuuri korgipuud ja viinamarjapõõsaid. Pargis on säilinud suured siberi nulud, kerapajud, lehised, tammed, saared. Kokku kasvab siin tänapäeval 35 liiki puid-põõsaid.

Ligi kilomeetri kaugusel Hellenurme häärberist asub Kabelipark koos Middendorffide matusepaigaga.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee