12:27 neljapäev, 04.06.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaKülad
  Aakre küla

Aakre küla asub Valga maakonnas Puka vallas, Purtse jõe keskjooksul. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 337 elanikku.

Aakre mõisa on esmakordselt mainitud 1557. a.

Noorema kiviaja algupoolest (I aastatuhande teisest poolest) pärinev Aakre Kivivare linnus koos linnamäe jalamil paikneva asulakohaga (8.-10. sajand) asub Palamuste külas, 3,5 km Aakrest idas.

Männimetsa ääres Põdraoja kaldal (5 km Puka jaamast) oli A. H. Tammsaare Ojaveere suvila. Kirjanik suvitas siin 1925. a. maist septembrini. Tammsaaret võlus nii Aakre looduse ilu kui ka ääretu vaikus. Põdraoja suubus lähedal olevasse Villemanni veskijärve, mis oli liivase põhjaga ja läks pikkamööda sügavamaks. Kirjanik käis Veskijärvel sageli. Talle meeldis ujuda tammini ja tagasi (üle 300 m).
1925. a. suvi oli üks neist vähestest, kui Tammsaare kirjutas vähe ning puhkas ja tegi mõtetes ettevalmistusi “Tõe ja õiguse” loomiseks. Poole aasta pärast asus Tammsaare Tallinnas suurromaani paberile panema.

Aakre metskond ja katsemajand asub Soontaga külas, 15 km Aakrest edelas.
Aakre katsemetskonna keskuse leiame kätte omapäraste puukõverikest teeviitade järgi. Omal ajal on siin töötanud metsandus- ja jahinduskool.
Katsemetskond loodi 1966. a. eesmärgiga kanda ulukite eest hoolt, uurida nende elu-, toitumis- ja paljunemistingimusi, järglaste arenemist ja kohanemist loodusega. Saeveskil väärib tähelepanu topiste kogu meie tuntumatest metsloomadest ja lindudest.

Siinse paisjärve kaldal on mälestussammas doktor Hermann Walterile (1864-1901), polaaruurija E. Tolli reisikaaslasele.

---
Vabadussõja mälestustahvel Aakre rahvamajas avati 10. septembril 1933. a. Eemaldati või lõhuti 1947. a. Külarahvas, kellega kokku puutusin, ei teadnud midagi sellest tahvlist või taastamisest. Juhatati kookiparki, kus seisab kivist mälestis - Nõukogude armee võitlejaile, kes langesid Aakre vabastamisel 1944 VIII (Tekst ka vene keeles).
Ly Lehtmets
Kivid kõnelevad. Toronto, 2004
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee