08:33 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Vellavere küla

Vellavere küla asub Tartu maakonnas Konguta vallas, 4 km kaugusel Elvast. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 35 elanikku.

Küla on mainitud esmakordselt 1582. a. (Welewer).

Aastaid oli see nimi lahutamatult seotud teeneka ilmavaatleja Vadim Zelnini nimega. Teenekas ilmatark oli veerandsada aastat seotud nutriakasvatusega.

Vellavere ümbrus on looduslikult väga kaunis: ümberringi mäed (Kiigemägi, Kullamägi, Kärsamägi, Suurmägi, Vardjamägi, Põrgumägi, Kadajamägi (112 m), Küparmägi, Laanemägi, Tornimägi (111 m), Ellikmägi jt) ja järved (Külajärv, Kogrejärv, Viisjaagu järv, Ristkjärv jt.).

Vellavere Külajärv on rahvasuus tuntud ka Tootsi ja Mõõkjärve nime all. Järve pindala on 4,6 ha, keskmine sügavus 6,9 ja suurim sügavus 25 m, kollakaspruuni vee läbipaistvus on 2-3,5 m. Idas ja lõunas on kaldad järsemad, mujal madalamad.
Muistend räägib, et järv olevat tekkinud Kalevipoja mõõgahoobist.

Vellavere Kogrejärv ja Kullamägi asuvad läbi Kulbilohu Elvasse kulgeva tee ääres. Kogrejärvel on TÜ puhkebaas. Järv (4,1 ha, suurim sügavus 5,5 m) on mudase põhjaga. Supluskoht asub puhkebaasi juures. Kogrejärv on nutriate esimene elupaik Vellaveres.
Parim vaade järvele avaneb Kullamäelt, mis on seotud muistendite ja Ado Reinvaldiga, kes kupli jalamil asuvas Märdi-Hansu talus vanaduspäevi veetis.

Siit 0,5 km lõunas on Kanahaua sulglohk, mis tekkinud moreeni sisse jäänud jääpanga sulamisel (sügavus 21 m). Lohu lõunaveerul asub hüppetrampliin, kirdes krossirajad. Eemalt kõrgendikult avaneb panoraamne vaade Kulbilohu kruusaaugule, Metsalaane (end. Verevi) külale, Elva Arbimäe linnaosale, kaugusel sinavatele Tamsa-Pangodi kuplitele ja kirdes Tartule.

Vellaverest idas Elva metsamajandi territooriumil on Viisijaagu järv (23 ha, suurim sügavus 13 m, vee läbipaistvus 2-3,5 m). Läänekallas on liivasem ja järsuveerulisem, ksautatav puhketsoonina. Järv muutub järsku sügavaks. Lõunast on järv kanaliga ühendatud Vissi järvega. Väljavool toimub põhjaosast Viisjaagu peakraavi kaudu Elva jõkke. Kalarikast järve kasutab Elva kalaspordiklubi.

Vellavere kuplitel Metsalaane Jüril on oma lapsepõlve- ja kooliaastad veetnud ooperisolist Mare Jõgeva (Põder, s. 1939).

Viisjaagu järve lähedal metsas on Tartu ülikooli endise rektori (1920-1928), arstiteaduse professori Henrik Koppeli (1863-1944) suvekodu.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee