16:15 teisipäev, 09.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Vana-Kastre küla

Vana-Kastre küla asub Tartu maakonnas Mäksa vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 60 elanikku.

Huvipakkuv on Vana-Kastre piiskopilinnuse asukoht Tollimäel.

Vana-Kastre linnuse ehitusaeg pole täpselt teada, aga 1342. a. mainiti siinset linnust juba esmakordselt ürikuis. Hiljem oli linnuse nimeks saanud Vana-Kastre, sest 16. sajandil rajatud Kastre mõisa läheduses üle jõe asuvat uut (Kantsi) linnust hakati kutsuma Uue-Kastreks.
Linnuste ülesannete hulka kuulus ka tollimaksude kasseerimine Emajõel veetavatelt kaupadelt, sellest ka Vana-Kastre rahvapärane nimetus - Tollimägi.

Linnust hakati ehitama Emajõe lõunakaldale Luutsna jõe suubumiskohale pärast ordu ja piiskopi vägede lüüasaamist Peipsi jäälahingus 5. aprillil 1242. a. Siit alates tuli Tartu piiskopil hakata oma valduste piire veelgi kindlustama.
Järjekordsel sõjaretkel 1262. a. jõudsid Vene väed jälle Tartu alla. Linna kaitse ülesandeid Emajõe ülemjooksul täitis Muuge (Kärkna) klooster, kuid kindlustusi oli vaja rajada ka jõe alamjooksule. Luutsna jõe suudmes asuvat küngast, mida peetakse muinaseestlaste linnuseks, kõrgendati ja rajati sellele puust tornlinnus (Oldentorne, Oldenturn), mis oli kohandatud pidevaks elamiseks.

Tulitelvade kasutuselevõtuga langes linnuse sõjaline tähtsus juba enne Liivi sõda. Sõja algul, juulis 1558 läks linnus ilma võitluseta ja tervena Vene vägedele, sest väike kaitsemeeskond põgenes.
Sajand hiljem, 1656. a. linnus hävis sõjatules.

Meie päevini on säilinud vaid mullakamaraga kattunud varemed, vallikraav ning madala veeseisu ajal võib jões märgata vesitõkke (silla) jäänuseid kaldaliivas ja vees.

Mäe jalamil muistsel asulakohal kasvab dekoratiivse võraga jalakas, mida peetakse ohvripuuks; läheduses on mitmed põlistammed.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee