16:22 teisipäev, 09.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Peatskivi küla

Peatskivi küla asub Tartu maakonnas Alatskivi vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 43 elanikku, 2009. a. 37 inimest.

Peatskivi (esmateated 1582, Pelmekiwy) küla on saanud nime Alatskivi jõel asunud teise, ülemise veski (Pelmen) järgi, mis asub alevikust 1,5 km loodes.

Jõeäärsel moreenkünkal, mille otsad (padjad) on kõrgemaks ja küljed järsemaks tehtud, asub Alatskivi Kalevipoja säng. Linnuse pindala on 2200 ruutmeetrit, pikkus 85 m, laius pealt 30 m, kõrgus 10 m (patjade kohal 12 m). Arheoloogiliste kaevamistel (aastatel 1968, 1969, 1971, M. Aun) saadud leidude ja ehitusjäänuste alusel selgus, et linnus oli kasutusel kahel perioodil: I aastatuhande teisel poolel e. m. a. ning I aastatuhande lõpul ja II algul m. a. j.
Linnus jäeti maha arvatavasti 12. sajandil.

Linnuse ja Kokora tee vahelisel alal on muistne asulakoht II aastatuhande algusest.
Rahvapärimused räägivad, et Kalevipoja sängi ümbruses asuvad liivakünkad, Lambasilla ja muistse linnuse vahelisel heinamaal olev Munamägi ning Kooljamägi olevat tekkinud Kalevipoja poolt kasukahõlmaga kokkukantud liivast.
Vägilase kuuehõlmast mahapudenenud liivast kerkinud Savastvere tee äärde ka paari kilomeetri pikkune metsaga kaetud moreenseljak - Lästeniit.
Liivavõtukohtadesse tekkinud Savastvere järved.
Lästeniidu mäeharjal olnud varem palju usse, sellest ka nimi - Ussimägi.

Muistse vägilase tegevusega olla seotud mitmed teisedki loodusobjektid ümbruskonnas. Kalevipoja viskekividena näidatakse Laanekivi, mille mõõtmed on 7 x 6 x 2,8 m ja ümbermõõt 25 m, Tõruvere rändrahnu (rabakivi) küla heinamaal ja kilomeetri kaugusel metsas olevat Kõdesi rahnu. Nende vahel Alatskivi tee ääres (Mäel) on Sadulakivi.

Peatskivi Lindperelt oli pärit akvarellist Arnold Simson (1899-1982), kelle loomingus oli kindel koht lillemaalil ja erksail maastikel.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee