17:11 teisipäev, 09.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Lossimäe küla

Lossimäe küla asub Tartu maakonnas Rõngu vallas, Rõngu alevikust 2 km loodes Valguta tee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 123 elanikku.
Kuni 1977. aastani kandis küla Suure-Rõngu küla nime. Oma praeguse nime sai Rõngu Lossimäe järgi.

Küla keskmes asuva Rõngu Lossimägi jalamile jäävad majandushooned on pärit Suure-Rõngu mõisa ajast.

Vabakastelli tüüpi Rõngu vasallilinnus (14. saj.) kuulus keskajal Tödwenite suguvõsale, hiljem jesuiitidele, kes muutsid selle oma Lõuna-Eesti keskuseks. Linnus koosnes nelinurksest õuest, mida kolmest küljest ümbritsesid vasalli ja tema sulaste ruumid. Linnust piiras ulatuslik eelkindlus. 1558. a. toimusid siin ümbruskonnas ägedad lahingud Vene ja ordu vägede vahel. Oktoobris 1558 purustasid orduväed linnuse.

Linnusest on säilinud osa müüristikust peasissekäiguga. Osa linnuse varisenud müüristiku kividest kasutati Suure-Rõngu lossi, nn. Uue lossi ehitamiseks mõnikümmend meetrit idas. Loss hävis I maailmasõjas.

Uues lossis elas, õppis ja töötas vene sõjageodeesia rajajaid, eesti päritoluga kindral Carl Friedrich Tenner (1783 -1859), kellel on suuri teeneid kartograafias, geodeesias ja astronoomias. Teda peetakse Venemaa teadusliku geodeesia rajajaks.

Vasallilinnuse ja lossi varemeid ümbritseb liigirikas Lossimäe park, mis koos tammikuga hõlmab 12 ha. Kodumaiste liikide kõrval esineb ka võõrpuuliike. Eriti toredad on põlised lehised, tammed, vahtrad.

Lossimäest mõnisada meetrit põhjas asub pikk seljak - Vallimägi, mis nagu Lossimägigi on seotud mitmete muistenditega. Neid Rannu-mailt pärinevaid lugusid kasutas Aino Kallas oma "Barbara von Tiesenhauseni" (1924) kirjutamisel.

Lossimäest lõunas on Rõngu jõgi ( pikkus 27 km), mis algab ojakesena Elva lähedalt, voolab keskjooksul Teedla oja, Rõngu jõe ja alamjooksul Salujõe nime all.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee