08:47 laupäev, 20.08.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Lahepera küla

Lahepera küla asub Tartu maakonnas Alatskivi vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 29 elanikku. 2009. a. oli külas elanikke 25.

Lahepera küla asub Alatskivi ürgoru põhjaserval loode-kagusuunalise Lahepera järve kaldamail. Järve pindala on 100,8 ha, pikkus 2,6 m, laius 0,6 m, keskmine sügavus 2,4 m, suurim sügavus 4,2 m).

Järve kaldal Alatskivi ürgoru põhjaveerul on muistseid kalmeid. Kabeli talu põllul on I aastatuhande esimesel poolel rajatud kivikalme, mida kasutati matmiseks ka II aastatuhande alguses. Samas lähedal asub juba möödunud sajandist rohkete panuste poolest tuntud maa-alune kalmistu. Koka pere elamu lähedal on II aastatuhande algusest pärit asulakoht.
Lahepera kalmeid on uurinud arheoloogid R. Hausmann, M. Boehm ja L. Goerz (1895).

Asustuse pidevusest ja kultuuri jätkuvusest annavad tunnistust vanemate kivikalmete vahetusse lähedusse rajatud matusekohad. Noorema rauaaja ajaliselt vanimasse maahaudade rühma (põletamata laibamatused) jääv Lahepera kalme on silmapaistev oma rikkalike ja mitmekesiste hauapanustega. Rauast töö- ja tarberiistade kõrval väärib esiletõstmist terviklikult säilinud rinnakee.

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee