15:00 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Kalme küla

Kalme küla asub Tartu maakonnas Rõngu vallas, 5 km Elvast lõunas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 96 elanikku.

Küla algne nimi oli algselt Suure-Uderna ja 1920.-30.-aastail Uderna.

Kalme küla on oma praeguse nime saanud siin varem asunud Kalmemäest, mille täpset kõrgust on nüüd juba raske määrata (võis olla ligi 100 m), kuna Tartu-Valga maanteele on tee ehitamise käigus mäe lagi ja põhjapoolne osa ära veetud. Jäänud on vaid veskitalu alune ja trigulatsioonitorni baaspunkt (94,6 m). Mäelt avaneb laialdane vaade Konguta-Valguta laantele. Kauguses sinetavad Vellavere kuplistik, Vapramägi ja Pangodi mäed.
Kalmemäe künkal armastas vanuigigi jalutada kirjanik Friedebert Tuglas oma iga-aastastel Lõuna-Eesti reisidel, saatjaks ikka Jaan Eilart.

Kalme küla keskne asutus on Uderna Muuseum (Elva muuseumi filiaal), mis avati külastajatele 21. juulil 1978. a. Põhiekspositsioon tutvustab endise Tartumaa ajalugu kõige vanemast ajast kuni nõukogude võimu kehtestamiseni 21. juulil1940. a.
Muuseumihoone juures on 8,3 ha suurune Uderna kultuurilooline kaitseala, kus leidub parkmetsa, lillerikkaid niite, varjurikkaid kase-, männisalusid ja haavikuid ning isegi tükike lodumetsa. Parki on istutanud mälestuspuid Kaarel Ird, Richard Ritsing, Andres Särev, Leopold Vigla, Richard Kurvits, Voldemar Kuslap jt.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee