14:28 pühapäev, 03.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaKülad
  Kabina küla

Kabina küla asub Tartu maakonnas Luunja vallas Emajõe põhjakaldal, Tartust mööda Emajõge 10 km kaugusel. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 58 inimest. 2009. a. oli elanikke 165.

Kõrgel ürgoru veerul paiknev mõis, park ja männimetsad on puhkekohtadena tuntud üle sajandi. Siin on suur ehituskruusa leiukoht.

Kabina mõis (Kabbina) rajati 1720-ndail aastail.

Ajaloos on olnud Kabinal oluline osa Emajõe laevaliikluses. 19. sajandi algul ei suutnud purjelaevad ja lahmakad lodjad enam rahuldada hoogustunud kaubavedu Pihkvasse ja Narva. Tartu kaupmees E. W. Wegeneri ja Võisiku peeglivabrikandi K. F. Amelungi ettevõtlikust kroonis edu - nende algatusel ja kulul ehitatud Emajõe esimene aurulaev "Juliane Clementine" lasti 1842. a. Kabinal vette. Sõite Emajõel ja Peipsil alustas laev 1842. a. sügisel. Esimese reisi Pihkvasse sooritas 15. mail 1843. a. Aurulaev oli 19,6 m pikk, 4,9 m lai, kiirus 10 sõlme. Peale võis ta võtta 150 reisijat, praami puksiiri võttes vedada kuni 114 tonni kaupa.
Laevaliikluse hõlbustamiseks on Emajõge kohati süvendatud, Kabina kohal 1965. a. ka õgvendatud. Juba varem oli laevasõidu huvides Ihaste kohal lõhatud Tondikivi, mille muistendi järgi on visanud Vanapagan Vooremäelt Tartu suunas.

Kabina mõisa pargis toimus 2. juunil 1870. a. Eesti esimene ülemaaline ilmalik laste laulupidu. Peolisi olnud 2000 ringis. Õhtupoolses kavas võitsid võistulaulmise kodukihelkonna (Tartu-Maarja) 18 koolikoori seast parimad: Väägvere, Tammistu, Luunja. Suurele peole eelnesid piirkondlikud lastelaulupäevad Tartus ja Tähtvere mõisa pargis, järgnesid aga kihelkondlikud laste laulupäevad.
Sündmuse jäädvustamiseks avati 1995. a. mälestuskivi.

Kabina metsapargis Emajõe kääru kaldajärsakul asus nõukogude ajal Tartu rajooni üks vanemaid pioneerilaagreid (asutatud 1952).
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee