07:28 laupäev, 02.07.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
SaaremaaKülad
  Linnuse küla (Muhu vald)

Linnuse küla asub Saare maakonnas Muhu vallas, Väinatammi Muhu poolse otsa lähedal. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 88 elanikku.

Väinatamm avati 1896. a. Ehitamist alustati korraga nii Saaremaa- kui ka Muhu-poolsest otsast. Et vältida vajumist, ehitati tamm haokubudele. Esialgu oli sõidutee laius 2,7 m, iga 300 m järel olid laiemad möödasõidukohad. Hiljem on tammi korduvalt laiendatud ja kõrgendatud.

Linnuse külas väärib tähelepanu arheoloogiamälestisena kaitse all olev Muhu Linnuse maalinn.
Üldplaanilt ovaalse maalinna välisläbimõõt põhja-lõuna suunas oli 110 m, ida-lääne suunas 100 m. Linnuse lääneosas on kaevuase. Maalinna kirjeldades on Henrik oma Liivimaa kroonikas märkinud, et kivivallidele olid rajatud puukindlustused, linnuses endas paiknesid elamud.
Praeguseks on linnuse võimas ringvall üsna maad ligi vajunud - väinatammi ehitamiseks veeti siit täiteks kive.

Saaremaa eelkindlustusena oli Muhu linnusel suur strateegiline tähtsus ning see määras ka tema koha saarlaste muistses vabadusvõitluses. Veel mitmed aastad pärast Eesti mandriosa alistamist säilitasid saarlased ja muhulased oma vabaduse; alles 1227. a. talvel, pärast suurte sõjajõudude koondamist Pärnu, söandasid ristirüütlid ette võtta vallutusretke saartele.

"... kogunesid kõik saarlased, riialased, liivlased ühes lätlastega ja (vallutatud) eestlased kõikidest maakondadest," kirjutab kroonik Henrik. Jaanuari lõpul liikus üle merejää Muhu poole ligi 20 000-meheline vaenuvägi. Üheksandal päeval jõuti Mone (Muhu) linnuse juurde. Alguses püüti tungida kohe vallile ja vallutada linnust rünnakuga, kuid nad löödi kivide ja odadega tagasi. Siis otsustati võidelda nii kunsti kui ka jõuga. Ehitati kiviheitemasinad. Kuid tormijooks ebaõnnestus. Kuus päeva suutsid kaitsjad rünnakuid tagasi lüüa. Muhulased kutsusid abi Saaremaalt, kuid see ei jõudnud kohale. 3. veebruari koidikul läks võitlus eriti ägedaks. Ründajad kiskusid raudkonksudega tükk-tükilt valli seest palke. Viimaks õnnestus vaenlasel redelite ja konksude abil linnusesse tungida ja see alistus. "Saarlastele ei ole armu andmist: ühed lüüakse maha, teised võetakse vangi," kirjutab kroonik.
Võitlus linnuse all kestis 29. jaanuarist 3. veebruarini. Lahingu tulemus otsustas praktiliselt ka kogu Saaremaa saatuse. Muistsete muhulaste vapruse tähistamiseks püstitati 1967. a. mälestussammas (skulptor Juhan Raudsepp).

Kuivastu poole edasi liikudes köidab tähelepanu Eemu tuulik. Selle pukktuuliku ehitas 1979. a. uuesti üles muhulane Jüri Ling.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee