12:27 teisipäev, 24.05.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
SaaremaaKülad
  Austla küla

Austla küla asub Saaremaal Lümanda vallas. 2000. a. elas külas 7 inimest.

Siinse ümbruse küladele - Atla, Karala, Austla - on iseloomulikud suured karjakoplid, mis asetsevad tavaliselt keset küla ja on säilinud tänapäevani.

4. septembril 1897. a. toimus nn. "Austla sõda" - Saaremaa Lümanda ja Kihelkonna valla talupoegade vastuhakk politseile.
Austla küla ette kogunenud 100-150 talupoega ajasid kivirahe ja jahipüssipaukudega minema politseisalga (üle 20 mehe), kes olid tulnud Lümanda ministeeriumikooli ehituskulude võlgu nõudma. 16 vastuhakanut karistati hiljem kaheaastase vabadusekaotusega.
EE

Lümanda asula suurim hoone on koolimaja, mis ehitati möödunud sajandi lõpul. Koolimaja ehitamisel arenesid väga traagilised sündmused kohaliku elanikkonna ja tsaarivõimude vahel, mida hiljem hakati kutsuma "Austla sõjaks".
Koolimaja ehitus pandi valla elanike õlgadele. Maksumus läks suureks ja talupojad ei suutnud enam seda ränka koormat kanda.
1897. a., kui vallaametnikud hakkasid taludest majakraami, kangaid, vilja ja isegi kariloomi maksude katteks välja viima, hakkas rahvas vastu. Vastuhakk muutus relvastatud kokkupõrkeks, sest kohalikud võimud kutsusid linnast appi ka politsei. Talumehed valmistasid miine ja valasid tinast kuule, naised keetsid suurtes kateldes kuuma jahukörti, et seda urjäädnikele vastu vahtimist visata.
Kui politseinikud ja vallamehed kohale jõudsid, plahvatas nende nina ees maanteel omatehtud miin ja "külalised" plagasid tuldud teed tagasi, kusjuures nende tõlladki olid kraavi ümber läinud.

Austla küla sündmused ajasid paanikasse maakonna talurahvaasjade komissari Kassatski, kes palus Riia kubernerilt kiires korras abiväge. Varsti saabuski jalaväerood Saaremaale. Kuna aga Kassatski poolt oli olukord üles puhutud, lahkus sõjavägi varsti saarelt. Koolimaja ehitus jätkus ja hiljem avastati, et nii Kassatski kui ka vallavanem Ratas olid sulitempe teinud, mille eest nad mõlemad vangi pisteti. Nii lõppes "Austla sõda" (ka Pudrusõda).

Vaatamisväärne on Soeginina pank, mis asub Austla külast 2 km loodesse, mere ääres. Soeginina pangal paljanduvad Rootsiküla lademe Soeginina ja Vesiku(?) kihtide dolomiidid ja dolomiidistunud lubjakivid.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee