13:47 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Vana-Kaiu küla

Vana-Kaiu küla asub Rapla maakonnas Kaiu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 99 elanikku.

Endine Kaiu asundus on nüüd ümber nimetatud Vana-Kaiu külaks, temaga on liidetud Oraniku ja Lihu küla.

Esmateade Kaiu kohta on aastast 1241 (Kaiu); küla kuulus alates 13. sajandist Tallinna tsistertslaste nunnakloostrile, 1651. a. sai omanikuks Eestimaa rüütelkond. Vahemikus 1651-63 küla hävitati ja rajati mõis (Kay), mis kuni 1918. aastani oli rüütelkonna lauamõis. Oraniku abimõis (Oranik) rajati aastail 1681-84. 1858. a. oli Kaiu koos Oraniku ja Karitsa abimõisaga rahvaarvult praeguses Rapla maakonnas suuruselt teine (Vana-Vigala järel ja Raikküla ees), kus kirjas oli 1439 hinge.

Vana-Kaiu keskusest umbes 5 km lõuna pool asub Loosalu soo, millest ligi poole võtab enda alla Loosalu sookaitseala ( 867 ha). Soos on kaks järve: Loosalu järv (34,1 ha) ja Väike-Loosalu (3,4 ha).
Loosalu on primaarne rabajärv, kus toitainete vaesuse tõttu ei kasva ainustki õistaime. Väike-Loosalu on käärulise kaldajoonega laugasjärv. Nähtav väljavool Loosalu järvest toimub lõunasse Käru jõkke, varjatult arvatavasti ka Keila jõkke (järvest veidi lääne pool, Järvehiieks nimetatava metsatuka servalt algab rabaoja, mis suundub sinna). Loosalu raba vaatamisväärsusi tutvustab looduse õpperada, mis algab samanimeliselt soosaarelt ja lõpeb Paluküla Hiiemäel. Raja kirjeldus on ilmunud ajalehes "Ühistöö" 1984. a.

Endist Kaiu mõisahoonet ümbritseb park, milles asub ohvrikivi.

Eelmise sajandi keskpaiku töötas Kaiu mõisas baltisaksa kunstnik Carl Siegismund Walther (1783 -1866), kes on tuntud eelkõige portretistina ja altarimaalide loojana. Temalt on pärit ka Rapla kiriku altarimaal.

Vana-Kaiust Põlliku külla sõites ületab tee Loosalu soo kirdeosa, mida kohapeal tuntakse Kõrgemäe rabana. Viimases toodeti aastaid freesturvast, nüüd on jääkväljadele külvatud jõhvikad. Rabas on ka väike laugasjärv (1,6 ha).
Põlliku oli omal ajal Maidla kõrvalmõis (Põllik).
Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee