12:51 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Valtu küla

Valtu küla asub Rapla makonnas Rapla vallas ning on Rapla linnaga praktiliselt kokku kasvanud. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 237 elanikku.

Küla kohta on esmateade aastast 1241 (Kotoaasen), mõisa kohta 1412. a. (Koettes). 19. sajandil nimetati mõis ümber Waldauks, millest tuleneb ka küla praegune nimi.

Kohe alevi piirilt algab viljapuu- ja marjaaed (122 ha), mis kuulub Rapla riigimajandile. Aia keskele jääb Puraviku tuulik, mis on arhitektuurimälestisena kaitse all.

Eraldi tuleb mainida nn. Öökulliküla. Sellist nime kannab maantee ja raudtee vahelisse kaasikusse püstitatud uus elamurajoon. Öökulliküla planeering ja teostus on ökoloogiliselt tänapäevase maa-asula musternäide. Suhteliselt väikeste elamute paigutus on vabakujuline, ära on püütud kasutada metsavälusid ja hõredamaid kohti, püüdes maksimaalselt säilitada olemasolevat taimestikku. Puid on langetatud ainult majade alla jäänud aladelt. Öökulliküla raudteepoolset külge ilmestab veehoidla, tehisjärve põhjast väljalükatud pinnasest on saanud küngas, millel asuvad kiik ja lõkkeplats. Järves on supluskoht.

Valtu põhikool asub Kaerepere külas. Vaatamisväärne on kooli vana osa sein, mis üleni metsviinapuudesse kasvanuna meenutab mõne Kesk-Euroopa rüütlilossi seina.

Kaerepere küla jääb Rapla-Türi teelt 1 km läände. Küla kohta on esmateade 1412. aastast (Kagervere). Kaerepere naaberküla on Kumma. Seda põlisküla märgitakse esmakordselt kirjalikes allikais 1241. a. (Compayas).

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee