19:03 laupäev, 19.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Sipa küla

Sipa küla asub Rapla maakonnas Märjamaa vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 342 elanikku.

Küla, mis asub Kasari (Teenuse) jõe kaldal, on moodustatud samanimelise asunduse ja küla liitmisel. Küla kohta on esmateade aastast 1414 (Libell), mõisa (Libell, hiljem Sipp) kohta aastast 1527.

Vaatamisväärne on Sipa mõis (ansambel põhiosas 18. sajandi IV veerandist).

Maanteest põhja pool kasvab Sipa ohvripärn. Puu tüvve on osaliselt sisse kasvanud ohvrikivi (ümbermõõt 6,8 m). Puu tüvi hargneb peaaegu maapinnalt kolmeks, mistõttu tavapärasel kõrgusel ei ole pärna ümbermõõtu võimalik mõõta. Harunemiskohal on see 8,9 m, jämedamatel harudel rinna kõrgusel 4,1 ja 3,8 m.

Sipa pärnaga samas kandis, keset metsa Angasilla mäel kasvab Patukahetsuse tamm. Kena salumetsa tõttu on Angasilla mägi võetud looduskaitse alla. Ligikaudu sajandivanune madal ja kõveratüveline tammepuu hargneb maapinna lähedal kaheks. Vähem kui 2 m kõrgusel ühinevad harud taas ühtseks tüveks. Rahvas teab, et ee, kes siit harude vahelt läbi poeb, saab patust lahti (Hendrik Relve, 2003).

Sipa kivisild Kasari jõel valmis 1905. a., suurima kaare ava on 13 m. Sillast alla ja ülesvoolu leidub paiku kalastamiseks ja puhkelaagri üleslöömiseks.

Liivi sõja ajal (1565) toimus Sipas lahing Poola ja Rootsi vägede vahel, kus sai surmavalt haavata ordumeister Kettleri paremaid väepealikuid Caspar v. Oldenbocken (1535-1565).

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee