23:22 neljapäev, 27.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Purku küla

Purku küla asub Rapla maakonnas Raikküla vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas Purku külas 208 inimest.

Küla kohta on esmateade aastast 1241 (Purculi).

1841. a. asutati Purkus Järvakandi külakool. Kui kool 1899. a. sai uue maakivist hoone, siis muudeti ta ministeeriumikooliks. Too omandas kiiresti ümbruskonnas hea maine, siia tuldi õppima õige kaugelt. Kooli õpilased on näitleja Ants Lauter, skulptor Anton Starkopf, näitejuht August Bachmann, pedagoog ja haridustegelane Jaan Rummo, kirjamees ja ekslibrist Paul Amber, kirjandusteadlane Bernhard Linde, bakterioloog Jüri Väli (Georg Valley) jt.
Koolihoonet ümbritseb park, mis oma 80 puu- ja põõsaliigiga on liigirohkuselt Kehtna ja Vana-Vigala järel kolmas maakonnas. Pargi rajamise hingeks oli kooli kunagine kasvandik ja hilisem kauaaegne pedagoog, suur loodusesõber Johannes Särekanno (1896-1969).

Järvakandi vallamaja ees muruplatsil on mälestuskivi tekstiga "1905. a. revolutsiooni ohvrite mälestuseks Järvakandis 1966". Selles paigas said 30. jaanuaril 1906. a. kindral Bezobrazovi "sõjakohtu" otsusel peksa 54 ümbruskonna talupoega, kellest paljudele ei esitatud mingit süüdistust. Rapla kirikuvanemal Prits Ojal oli terav vahekord kurikuulsa pastor Girgensogniga ja sellest piisas, et ta samal päeval põlema süüdatud J. Lensmanni maja akna all maha lasti. Järvakandi veretöö tunnistaja, vallamaja õuelt üleskorjatud peksupink asub Ajaloomuuseumis, üks nudikspekstud vitsakimp asub Mahtra Talurahvamuuseumis.

24. juunil 1989. a. taasavati pargis I maailmasõjas ja Vabadussõjas langenute monument (algselt 1930).

Purku ümbruses võib kohata palju "suurlinlikke" talunimesid: London, Pariis, Berliin, Liverpool jt. - mälestus ühest Järvakandi mõisniku omaaegsest kapriisist.

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee