23:11 kolmapäev, 19.06.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Purila küla

Purila küla asub Rapla maakonnas Rapla vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli Purila külas 180 elanikku.

Praegune Purila küla on saadud samanimelise küla ja asunduse liitmisel (mõlema kohta on esmateade 1241. aastast, Hanaras ja Purilo). Mõisa kohta on teated 1513. aastast (Purgel), mil see kuulus Pirita kloostrile.

Tähelepanu väärib Purila mõisahoone, mis on ehitatud varaklassitsitlikus stiilis 19. sajandi algul. 1985. a. remondi käigus leiti siin 19. sajandist pärinev seinamaal, mis kujutavat toonase mõisaomaniku linnamaja Tallinnas.
Mõisakompleksi kuulusid klassitsistlikus stiilis peahoone, maakivist karjalaut, suletud siseõuga tallidekompleks, ait-kuivati, veski, teomeeste maja, valitseja maja, kolm suurt paekivist küüni (Kõlka, Rehe ja Pargi küün), kõrtsihoone Tallinn-Viljandi maantee ääres jt. hooned. Tänaseks on osa hoonetest hävinenud.

Looduslikud vaatamisväärsused on 3 ha suurune Purila metsapark ja looduskaitsealused suured allikad Keila jõe paremkaldal kahel pool Juuru teed.

Purila mõis on tihedalt seotud Mahtra sõja sündmustega. Hiiglasekasvuga Purila sulase Jüri Torgi rusikahoop, mis niitis jalalt sõjasalga juhi, oli Mahtra sõja algussignaal - seepeale anti soldatitele käsk tulistada. Karistatute hulgas oli kuus Purila meest. Kuna Purila mõis kuulus Mahtra mõisa omaniku isale, siis kujunes Purila ka üheks karistusoperatsioonide keskuseks. Siia toodi kokku vangistatud talupojad enne Tallinnasse saatmist.

Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee