23:25 neljapäev, 27.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Pirgu küla

Pirgu küla asub Rapla maakonnas Juuru vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 130 elanikku. 1. jaanuaril 2010. a. oli elanikke 138.

Pirgu, Seli ja Lõiuse küla maadel on muinasajal olnud tihe asustus - sellele viitavad arheoloogide registreeritud ligi 40 muistist.

Loodusmälestisena väärib tähelepanu Pirgu küla looduslik dominant - jääaja lõpul vormunud Seli-Angerja servamoodustis. Tekkelt marginaalne oos, mille jalamil voolab Atla jõgi. Hiljem, Balti jääpaisjärve ajal oli servamoodustis mererand ning allus merelainete uhtuvale tegevusele.

Vaatamisväärne on Pirgu mõisaansambel - peahoone (19. saj. algus),
park ja aednikumaja.
Pirgu mõis (Pirk) eraldus Angerjast 17. sajandi teisel poolel, Käriveres oli 19. sajandil väike karjamõis.
Atla jõe kaldail asuva varjuka Pirgu pargi suurim vaatamisväärsus on neljaharuline hall pähklipuu (Juglans cinerea), kõrguselt Eesti suurim (20,5 m), kuid ümbermõõdult (3,6 m) jääb maha Luua pargis kasvavast liigikaaslasest.

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991

Pirgu mõis eraldati Angerja mõisast 1662. a. Esialgu kuulus mõis Uexküllidele, 1685. a omandas selle H. Rode. Poliitiliste sündmuste ning korduvate omanikuvahetuste tõttu kirju ajajärk mõisa ajaloos jõudis lõpule 1718. aastal, kui valduse said pea kaheks aastasajaks enda kätte Peetzid, kellele Pirgu kõrval kuulus veel ka Umbru abimõis naabruses. Esinduslik mõisasüda Pirgus puudus. Lõuna-Harjumaal lausa erandlikuna olid 18.-19. saj vahetusel kõik hooned: härrastemaja, häärber, kaks aidahoonet, hobusetall, karjaõu, vankrikuur ning kaks puidust rehehoonet. Kivist olid vaid sild ja vesiveski. Ükski nimetatud hoonetest ei ole tänaseni säilinud.

Murranguliseks sai mõisa arengus 19. sajandi teine kümnend, mil Pirgu vastu hakkas huvi tundma Hõreda esindusansambli väljaehitamisel võlastunud Gideon von Stahl, kes omandas mõisa 1819. aastal. Keila jõe kaldale lasi ta peagi ehitada uue mõisahoone ja rajada pargi. 2-korruseline hoone on suhteliselt väike, kuid kordub Hõredale iseloomulik stiilipuhtus. Esifassaadil on 4 sambaga portikus, tagafassaadil trepp. Soklikorrus on võlvitud, põhikorrusel asuvad tavalisest pidulikumad ruumid, mis kaunistatud sammaste ja stukkornamendiga.

Mõisal on erakordne saatus, sest see ehitati varemetest taas üles – peahoone taastas pidulossiks 6 majandit Rapla rajooni agrotööstuskoondisest 1987. aastal. Peale taastamistööd asus mõisas Pirgu Arenduskeskus A. Ristoki ja Ü. Vooglaiu juhtimisel. Arenduskeskuse koosseisus tegutses nn Pirgu Mälukild – kogutud elulugusid esitati teatriseeritud kujul. Praeguseks on mõis eravalduses.

Allikas: Juuru valla kodulehekülg


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee