22:29 neljapäev, 27.02.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
RaplamaaKülad
  Pahkla küla

Pahkla küla asub Rapla maakonnas Kohila vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 125 inimest.

Küla kohta on esmateade aastast 1433 (Pascel), mõis (Pashel) rajati 17. sajandil.

Küla põhjaosas (endine Visja küla) ja sellega piirnevas kuusikus on arvukalt suuri kive. Neist kogukaim on kohapeal Eestimaa kivide kuningaks tituleeritud Pahkla Suurkivi (ümbermõõt 29,5 m, kõrgus 4 m). Kivi on peaaegu risttahuka kujuline, ligi 50 ruutmeetrise tasase pealispinnaga.
Rahvajutu järgi korraldanud Pahkla mõisasaksad siia väljasõite: kivile kaetud laud, lõbutsetud ja tantsitud. Veel räägitakse, et kord kukkunud kivi prakku mõisahärra kulduur.

Selle kivi naabruses lebavad metsa all Määrakivi, Linnukivi jt. väiksemad rahnud. Kaugemale jääb Ussi põllu suurkivi (ümbermõõt 19,3 m, kõrgus 1,8 m), millel on suured ohvrilohud.

Pahkla küla Hiiemetsa talu lähedal Angerja ehk Tõdva jõe lõunakaldal asub kolm ohvriallikat. Neist Kurrika ja Silmaallikas on väikesed (läbimõõt 3 ja 1,5 m), Siniallikas aga suurem: ta koosneb kahest omavahel ühendatud osast, millede läbimõõt on 6 ja 7 m.
Veel pool sajandit peeti Kurrika allika vett tervistavaks ja seda kasutati paisete ja vistrike kaotamiseks. Seega on allikatega seotud uskumused ja kombetalitused püsinud läbi kahe aastatuhande.

Pahkla park on suhteliselt suur ja liigirohke - 50 liiki 8-hektarisel pinnal.

1849. a. sündis Pahkla mõisa möldri pojana Robert Theodor Hansen (1849-1912), kes töötas 1868. aastast alates köster-kooliõpetaja Iisakus. Üldrahvaliku populaarsuse on võitnud tema viisistatud laulud "Ema süda", "Miks sa nutad, lillekene" jpt.

Kirj.: Paidla, A. Raplamaa / Siin- ja sealpool maanteed. Tln., 1991
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee