23:46 pühapäev, 05.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Surju küla

Surju küla asub Pärnu maakonnas Surju vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 344 inimest.

Surju valla alale jõuame Rabakülas.

Peamiseks vaatamisväärsuseks Surjus on Reiu jõgi, mille kaldaile on koondunud kultuurmaistu ja asustus. Jõesäng on uuristatud savidesse või liivadesse ning lookleb ja silmuskleb tugevasti. Kohati esineb jões kärestikke.

Huvitavad on ümbruskonna kohanimed, nagu Kentuki, Missuri, Missikanna, Konnetiku. Sellisteks on rahvasuu mugandanud kunagise Uulu-Surju paruni pandud võõrapärased talunimed nagu Kalifornia, Arkansas, Kentucki jt.

Vaskrääma raudteejaama lähedal Vaskjõe kaldal on helilooja Mihkel Lüdigi (1880-1958) sünnikoht. Siinse Noka talu asemel avati 1970. a. laiavõralise tamme all mälestuskivi kirjaga "Mihkel Lüdig 1880".

Valga maantee, mis varem truult kaasa tegi jõe looked, et ühtlasi asulatest läbi käia, on nüüd õgvendatuna kohati metsateeks muutunud. Vana maantee äärde jäävad kaks külakalmistut umbes kilomeetrise vahemaaga.

Esimesel puhkab varalahkunud luuletaja Ilmi Kolla (1933-1954) põrm. Tema lapsepõlvekodu Kikso asub ühes Reiu jõe käärus. I. Kolla õpinguaastaid Surju Põhikoolis meenutab 1966. a. avatud mälestustahvel kooli seinal.
Teisel kalmistul hakkab silma püramiidjas mälestusmärk abielupaar Mihkelsoni kalmul tekstiga:" Poja Mihkli soovil seatud, kes Port Arturis 24. okt. 1904. a. laeva "Novik" kaptenina surma sai".
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee