15:21 pühapäev, 26.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Riisa küla

Riisa küla asub Pärnu maakonnas Tori vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli külas 26 elanikku.

Kevadiste lumesulamiste aegu on siin sageli üleujutused. Tulvavete erakordse ulatuse põhjustab Navesti kiire ja jõuline vool, mis suleb tee temaga vastuvoolu ühineval Halliste jõe veel. Riisal suubub Hallistesse Raudna jõgi.

Halliste jõe kallastel (200 m laiuselt) on rajatud botaaniline kaitseala. Jõgi läbib siin laialdasi puisniite. Üksikult ja rühmiti kasvavad tammed, pärnad, sanglepad, saared ja remmelgad ning põõsarindes levivad sarapuud, paakspuud, lodjapuud ja pajud annavad ümbrusele omapärase parkmaastiku ilme. Puisniidu uhkuseks on siniseõielised siberi võhumõõgad, mis on looduskaitse all (neile on kehtestatud korjamiskeeld).
---
Talv 1930/31 oli väga pikk ja lumerohke. Kevad saabus alles aprilli keskel ning koos sellega tuli ka kõike enda teelt pühkiv tulvavesi. /---/
Kõige enam kannatasid suurvee all siiski Pärnu- ja Viljandimaa piiril asuvad madalad soised alad. Sealse olukorraga tutvumas käinud Sisevete uurimise büroo juhataja Vellneri sõnul oli Tori, Riisa ja Tõramaa külas vee all umbes 100 majapidamist. Kohati ulatus vesi aknaraamideni, kohati oli mõni maja isegi katuseräästani vees. Nii mõneski talutoas võis näha harukordset vaatepilti: vesi ulatus aknani, kaetud söögilaud oli lauatahvlini vees. Laua äärde olid ehitatud tellingud, millele asetatud toolid. Söömine oli aga kaunis riskantne, sest toolid vabisesid vähimagi liigutuse juures ja ähvardasid sööjad külma vette pillata. Ahju ja usteni viivatel purretel jooksid lapsed ja mängisid "pardijahti". Isa istus ahju peal, tõmbas piipu ja vaatas laste mängu.

Kersti Liloson, Eesti Maanteemuuseumi teadur
Artiklist "Kevad üleöö". Postimees 27. III 2010


 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee