04:28 neljapäev, 09.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Kurgja küla

Kurgja küla asub Pärnu maakonnas Vändra vallas, Vändrast 14 km idas Pärnu jõe ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 33 inimest.

Kirjalikes allikais leiab Kurgja küla esmakordselt mainimist 1515. a. (Kurckkulle, hiljem Kurgja talu).

Siin asub C. R. Jakobsoni talumuuseum. Varem asusid Kurgjal (jõe paremal kaldal) kaks Uue-Vändra mõisa vakutalu: Kurgja-Tõnise ja Kurgja-Hansu. Neist esimese omandas 1874. a. ja nimetas Kurgja-Linnutajaks (Torma) C. R. Jakobson. Ta ehitas jõe vastaskaldale mitu uut kõrvalhoonet ja veski (1879) ning alustas uue elamu ehitamist (1880).
C. R. Jakobson suri 1882. aastal. Kurgjal on C. R. Jakobsoni surmakoht, sealsel perekonnakalmistul paikneb ta haud. C. R. Jakobsoni kalmu ehib büst-monument (1927, skulptorid J. Koort ja F. Sannamees). Perekonnakalmistut ümbritseb madal kivimüür. Suure rändrahnu platsi nurgas on kohalik rahvas 1882. a. siia jõest vedanud. Samast aastatst on müüris kiviplaat "Linda" seltsilt.

Kurgjalt paremale Suurejõe poole viiva tee ja Pärnu jõe vahel metsatuka taga asub Särghaua. Siin on Eesti rahvakirjaniku Ernst Peterson-Särgava suguvõsa põliskodu ja Tartu Ülikooli professori Viktor Särgava (s. 1918) sünnikoht.
Säilinud on mitmed Särgavate perele kuulunud hooned: aastail 1870 - 1908 valminud elamu, 1919 ehitatud kuivati ja 1926. a. valminud karjalaut koos meiereiga. Puud jõe ääres on istutatud mitme põlve jooksul Särgavate pulmapäevadel. Nii kasvavad siin Jaani pärn ja Anne tamm, Ado tamm ja Maie Saar, Tõnise tamm ja Kata vaher.
1918. a. suvel peatus Särghaual  F. Tuglas abikaasaga.

Vt. Isikud - Carl Robert Jakobson


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee