19:44 esmaspäev, 24.06.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Kurese küla

Kurese küla asub Pärnu maakonnas Koonga vallas, Mihklist läänes. Nii 2000. a. kui ka 2010. a. on küla elaniketa.

See on arhailine küla maakonna loodeosas Soontaga linnuse vastas soo servas. Küla on tõenäoliselt tekkinud juba varasel ja vanemal rauaajal ning säilitanud tänaseni sumbküla ilme. Küla külje all on muistsete põldude jäänuseid - madalad pealt kamardunud põllukivihunnikud; mõnevõrra hilisema päritoluga on kiviaedadega jagatud põllulapid.

Rahvajutu järgi saanud Iie talu oma nime sama maa peal asunud hiiekohast. Siin asub esimene Pärnu maakonna territooriumil avastatud väikeselohuline kultusekivi, mis arvatakse pärinevat I aastatuhande teisest poolest e.m.a.

Läheduses endise Uuerõika talu varemete juures on ainus Pärnu maakonnas teadaolev kivikirstkalme, mis pärineb I aastatuhande teisest poolest. Kalme on suuremalt osalt on lõhutud ja arheoloogiliselt uurimata. Lõhkumisel leitud paeplaatidest kirstudes inimluid ja "kaks raudrõngast", mille läbimõõt olnud umbes 7 cm ja jämedus kuni 1 cm (arvatavasti käevõrud).

Küla piires asuvad osa Avaste sookaitsealast ja Soontaga maalinn.

Kärje soo edelaserval kõrgel järsakul asunud vanad külad on nüüd tühjaks jäänud. Endiste Kurese ja Vastupää (Vastaba) küla vahekohal on järsaku kõrgeim koht Mihkli Salumägi (38 m, nimetatud ka Koera- ja Taaramäeks). Pärimuse kohaselt on sellelt kohalt alanud siksakiline salatee üle soo Soontaga linnusele; seda kirjeldab A. Saal oma jutustuses "Vambola".


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee