07:00 neljapäev, 23.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PärnumaaKülad
  Koonga küla

Koonga küla asub Pärnu maakonnas ning on samanimelise valla keskuseks. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 309 inimest. 1. jaanuaril 2010. a. oli külas elanikke 256.

Koonga küla asub Kalli - Pärnu-Jaagupi maantee ääres Mihklist kagus. Siin asuvad põhikool (asutatud algkoolina 1919), raamatukogu ja postkontor.
Huviväärne on Koonga mõis. Mõisa on esmakordselt mainitud 1449 (Kokenkau).
Koonga mõis oli keskajal tähtis administratiiv- ja majanduskeskus. Siinsele Saare-Lääne piiskopkonna administraatorile allus laialdane ala kuni Tõstamaani. 18. sajandist läks mõis riigile.
Koonga mõisamaja arvatakse pärinevat 1636. aastast. Sellesse aega on dateeritavad ühekorruselise kivihoone laiade servjoonvõlvidega keldriruumid, kuna maapealne osa ehitati aastail 1935-36 Pärnu arhitekti E. Wolfeldti projekti järgi ümber, mil hoone oli kasutusel koolimajana. Arhitekt säilitas maja barokliku raskepärasuse ning kõrge kelpkatuse, lisaks vormiks portikuse ja kujundas rokokoolikes vormides välisuksed. Samal ajal ehitati endine mõisa puutöötuba ümber kahekorruseliseks internaadiks koolile. 1973. a. valmis samas naabruses uus koolihoone. Mõisa endisest valitsejamajast üle tee on saanud kauplus, kaugemal teeristil asuv sulastemaja on aga kohandatud kortriteks.
Pärast II maailmasõda kohandati mõis Soontaga sovhoosi keskuseks, nüüd on ta valla omanduses.

Aruvälja teederistil on Koonga-Ellamaa endine kõrtsihoone, 19. sajandi algusest pärinev kiviehitis, mille fassaadil on kuus ümarsammast.
VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee