17:23 esmaspäev, 27.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PõlvamaaKülad
  Verhulitsa küla

Verhulitsa küla asub Põlva maakonnas järsuveerelise Mustoja nõlval.

Siin näeme sellele kandile tüüpilisi elamuid ja taluõuesid.

Mööda järsku nõlvakut kulgev tee viib paari kilomeetri järel Pikamäe liivale.
Värskast 5 km kaugusel, Lutepää ha Saatse küla vahel asub paari kilomeetri suurune tuiskliiva ala, mida nimetatakse Setumaa Saharaks, Pikamäe liivaks ehk Pikaks liivaks.
Arvatakse, et liivikud tekkisid pärast tohutut metsatulekahju 16. sajandil. Praegu aheldatakse liivikuid mändide istutamisega. Nii liivikud kui nende naaberalad on pälvinud loodusteadlaste tähelepanu.

Värska ümbrus on stepitaimede ulatuslik levikuala. Rohkem kui mujal Eestis kasvab siin palu-põisrohtu, paluliivkanni mvesihaljast ja suurt haguheina, kännaskipslille. Arvatakse, et need jõudsid siia Ukrainast Velikaja jõe vahendusel. Selle taime ökoloogiat uuris noorukina akadeemik Teodor Lippmaa (1892-1943).
Kevadel kasvavad siin palu-karukellad, leidub kassisaba, kuldvitsa, raudosja ja ümarlehist kellukat, lamba-aruheina, sininukka.
Tähelepanu väärivad hunditubakad (Hieracium). Arvatakse, et Petseri hunditubaka liik on tekkinud siin. Hunditubakate suurim tundja oli nimekas näitleja ja botaanik Albert Üksip (1886-1966), kes siin korduvalt viibis.
Leesikas, nõmm-liivatee, haruldane käoluld on kuulsad ravimtaimed. Ent taimede korjamisega peab olema ettevaatlik, sest mitmed neist on kantud "Eesti Punasesse raamatusse".
Setumaa Saharasse võime jõuda ka, kui pöörata VÕT-I söökla juurest vasakule väljadevahelisele teele. See jalgsimatk pole pikk. Sügavaima elamuse saab, kui sattuda sinna põuapäeval.
Vesihalja haguheina hõbedaste puhmikute vahel olevad kivid on tulikuumad, öine jahedus murendab need liivaks. Liivas on pisikesed lehtrid, võrktiivaliste vastsed sipelgalõvid ootavad, et saak sinna sisse kukuks.
Sipelgakiillaste (Myrmeleonidae) sugukonnas on umbes 1200 liiki. Enamasti elavad nad ekvatoriaalmaades.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee