11:17 laupäev, 25.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PõlvamaaKülad
  Taevaskoja küla

Põlva maakonna peamisi vaatamisväärsusi on Ahja jõe ürgorg - Taevaskoda, mis jääb maakonnakeskusest põhja poole.
Juba iidsel ajal hakkas rahvas siinseid liivakivipaljandeid ja neid ümbritsevaid võimsaid metsi taevaskodadeks kutsuma.
Raudteejaamast 2 km kaugusel asub Väike Taevaskoda. Paljandunud devoni liivakivist kaljusein on 190 m pikk ja kuni 13 m kõrge. Selles on suur allikavete tekitatud Neitsikoobas. Kõrgema kalju kõrval voolab kaldast välja klaasselge veega Emaläte, mis annab jõele sekundis 4-4,5 liitrit vett (temperatuur on ühtlaselt 6 kraadi).
Rahvasuu kinnitab, et Emaläte toitvat teisi allikaid, Neitsikoopas kuduvat kangast imeilus linalakk neitsi, kuldtelgede töötamist olevat teadjale selgesti kuulda. Jaaniööl aga võivat julge mees teda oma silmaga näha.
Saesaare hüdroelektrijaama paisu juures on looduskaitsepaviljon, mis annab looduskaitseala kohta informatsiooni. Paisjärve lähistele saab sõita ka autoga. Seal on parkla ja soovi korral ka telkimisvõimalus. Järv on suurepärane supluspaik, kuid hoiduda tuleb plaazi lähedale, sest paisjärve põhjas on kände ja risu.
Saesaare hüdroelektrijaam rajati löökehitusena 1950.-ndate aastate algul, kui elektrienergia järele oli suur vajadus. Töötas see aastatel 1952-1970. Rahvas teab rääkida, et kunagi olnud siin rikkad mödrid, kes oma varanduse ära peitnud.
Suur Taevaskoda asub mõnisada meetrit allavoolu ja seda varjavad põlised puud ja tihe alusmets. Siin on kaljusein 150 m pikk ja kuni 24 m kõrge. Kevadise suurvee ajal võimendab see nagu tohutu kõlakoda jõe kohinat, kaljuseintelt peegeldub kõne ja isegi linnulaul kostub siin imeliselt kõlavana. Sellest kohast on juttu ka Christian Kelchi kroonikas (1695).
Kärestiku serval on suur rändrahn - Nõiakivi ehk Salakuulaja kivi.
Muistendi järgi varjunud selle taha vanemate nõupidamist kuulama hiilinud vaenlase salakuulaja, kes nõiuti kiviks. Rahvasuu teab rääkida, et rändrahnud jões olevat kergekäelise tapmise pärast kivideks muudetud sõdalased. Suure taevaskoja puhul pajatavad legendid koobastest ja salakäikudest, kuraditest, hirmsast maost, ennast kuldkammiga kammivast näikineiust jne.
Suur Taevaskoda olnud muiste ohverdamiskoht.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee