23:05 kolmapäev, 19.06.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PõlvamaaKülad
  Magari küla

Magari küla asub Põlva maakonnas Kanepi vallas. 2000. a. oli elanikke 73, 2009. a. elas külas 94 inimest.

Magari külas toimus Põhjasõja-aegne Erastvere lahing.
Puskarus (osa allikaid pakub eellahingu kohaks Puskarust mõni kilomeeter Põlva poole) lüüa saanud ooberstleitnant R. Lieveni 300 luurajat tõttasid Erastvere mõisa, kus asus Wolmar Anton Schlippenbachi peakorter. 5000-meheline Rootsi välivägi (teistel andmetel 4000 meest) oli pärast Räpina langemist  Sheremetevi kätte tõmbunud siia, et ära hoida Vene vägede tungimist Liivimaa sisealadele. Kuigi Sheremetev püüdis rootslasi ootamatult tabada, olid luurajad ta edasiliikumise avastanud. Ei teatud ainult, et ülekaalukas vastane (mõnedel andmetel 10 000, teistel andmetel 18 000 meest) on nii lähedal.  Sheremetev tungis ratsaväega ette, et vastane ei jõuaks rivistuda.

Magari küla juures toimuski ratsaüksuste heitlus. Rootslased taganesid Erastvere lähedale künkale. Lahingu saatuse otsustas Vene kahurvägi. Rootsi ratsaväelased põgenesid paanikas nagu ka jalaväelased, kes püüdsid varjuda metsa. Rootslased kaotasid ligi 1400 meest, üle 100 langes vangi, 800 deserteerus. Vene poolelt langes rivist välja kuni 1000 meest. Aastavahetusel hõivasid  Sheremetevi mehed Ahja, seejärel läksid nad tagasi Pihkvasse.
Sangastesse taandunud rootslased üritasid järgmisel aastal olukorda taastada. 1703. a. rünnati koguni Petserit, aga Erastvere lahing oli jõudude vahekorra siinmail venalaste kasuks muutnud. See oli Vene vägede esimene suurem võit pärast Narva "sauna".
Peeter I hindas seda kõrgelt.
Erastvere lahingu auks löödi medal (see pani aluse medalikunsti levikule Venemaal), iga sõdur sai rubla, ohvitserid aga kenakese summa. Vene vägede ülemjuhataja Baltimaadel B. P. Sheremetev aga ülendati kindralmarssaliks.

Erastvere vallas Mäe-Jakobil on luuletaja Juhan Weitzenbergi (1838-1877) sünnikoht.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee