13:51 kolmapäev, 01.12.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
PõlvamaaKülad
  Laossina küla

Laossina küla asub Põlva maakonnas Mikitamäe vallas Räpina-Petseri maantee ja Pihkva järve ääres. 2000. a. elas külas 26 inimest.

Esimesed kirjalikud teated Laossina küla kohta nimetuse all Klavšina pärinevad aastast 1780.
Laossinas on kaks küla: Laossina e. Vanaküla ja sellest 200-300 m lääne pool - Liiva-Laossina e. Uue- e. Väike-Laossina. Kohalikud nimetavad seda ka Lüütjaks. Nende vahel asub kalmistu.

Külas ja selle lähistel paikneb viis umbes 60 pikk- ja ümarkääpast koosnevat kääbaskalmistut (I-V). Kaevatud on II ja V kalmistut (1974-84, vaheaegadega, M. Aun). Maetud on põletatult, ühe kääpa alt maapinnalt on leitud ka laibamatus, pikima kääpa (üle 53 m) keskosast matus söestunud puitehitises, ühe ümarkääpa ülaosast urnmatus.
Panuseid leiti vähe (pronks- ja raudesemeid, veiseluid), need kuuluvad I aastatuhande teise poolde.
Tähelepanu väärivad kolm keskaegset kiviristi (14.-16. sajand) Laossina kalmistul.
1880. aastal ehitati kalmistule Neitsi Maarja sündimise püha auks tsässon. Igal tsässonal nagu ka kirikul on oma pühak, oma püha. Laossinal on selleks pühaks Väike-Maarjapäev (21. septembril).

1750. aastast tegeldi külas puidu parvetamisega mööda järve, lotjadega viidi viina ja leivavilja Narva ning Pihkvasse. Maa polnud viljakas, kuid ometi tegeldi kalapüügi kõrval ka teraviljakasvatusega. Parimaid saake andis rukis, kaer, oder ja tatar. Küla ümber olid suured metsad, kus oli palju metsloomi ja -linde. Järv oli väga kalarikas.

1880. aastal oli külas veel kolm tinditöötlemisettevõtet ja kauplus. 1897. aastal elas külas 101 inimest. 1939. aastal oli külas 23 talu, suurim neist Ivan Oina (etnoloog Mare Piho vanaisa) perele kuulunud talu 95,8 hektariga. Praegu on Laossina külas 17 talu. Peamiseks elatusalaks on läbi aegade olnud põlluharimine, küla järveäärse asendi tõttu oli ja on praegugi olulisel kohal samuti kalapüük ja - kuivatamine.

Allikad: V. Lõugas, J. Selirand. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln. 1989
Eesti arhitektuur IV. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1999
Mikitamäe valla kodulehekülg
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee