03:42 teisipäev, 04.10.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LäänemaaKülad
  Massu küla

Massu küla asub Läänemaal Hanila vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 63 inimest. 1. jaanuaril 2010. a. oli külas 50 elanikku.

Massu külas asub Lääne-Eesti omapärasemaid ringvall-linnuseid - Massu linnus (Linnuste rank), mis on rajatud täiesti tasasele maale.
Linnusest 100 m Mäense suunas asub põlluservas I aastatuhande esimesest poolest pärinev kivikalme, tõenäoliselt tarandkalme, millest on leitud põletamata luid ja nõrgalt põletatud luid.

Linnusest 500 m Kokuta ja Mäeküla pool on otse teeerves Liukivi (ehk Läätsikivi) - 8 väikese lohuga kultusekivi I aastatuhandest e. m. a. Kivi kallakal küljel on kolm liulaskmise renni. Liukive on ühendatud seksuaalmaagiaga (tagasid mehelesaamist ja sigivust). Veel arvati, et liulaskmise ajal olnud võimalik soovida, soov aga täitunud ainult siis kui liulaskja püsti jäänud (Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989).

Massu mõis rajati Rootsi ajal. Praegune klassitsistlikus stiilis mõisahoone ja kõrvalhooned on ehitatud 19. sajandi esimesel poolel. Mõisahoonet ümbritseb vabaplaneeringuga park. Aastail 1920-1974 asus mõisahoones kool.

Folkloristidel on teateid Massu mõisa juures kasvanud ravivast pihlakast. 1968. a. on üks 64-aastane naine kirjeldanud, mida ta lapsepõlves (pihlakale ohvriandideks toodud) riidenartsudest leidis, kui käis neid uudishimust salaja lahti harutamas. Seal olnud raha, villa, lõnga, kõige rohkem soola. Massu ohvripihlakat otsinud H. Relvel jäi see leidmata (H. Relve, 2003).

Esimene kool Massu mõisa lähedal asutati 1859. a. Massu vallakoolis oli õpetajaks luuletaja Jaan Oks (1884-1918).
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee