21:52 pühapäev, 27.11.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
LäänemaaKülad
  Linnuse küla

Linnuse küla asub Läänemaal Hanila vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 31 inimest. Seisuga 1. jaanuar 2010 oli elanike arv 27.

Küla asetseb Linnuse (ka Karuse ja Vatla) linnuse kõrval mäejalamil. Külas on vana ohvriallikas, nn. Kaie kaev, millega on seotud rohkesti muistendeid.

Linnuse maalinn on üks ilmekamaid Lääne-Eesti muinasaja lõpul püstitatud neemiklinnustest. Kõrgelt linnuseharjalt, mis paistab ära ka maanteele, näeb üle metsade 5 km kaugusel asuvat merd.

Linnuse ümbruses on hulk muistiseid. Kõige vanemad neist on I aastatuhandel e.m.a. kultuseobjektidena kasutatud väikeselohulised kivid, millest üks asub külast seljakule viiva tee linnusepoolses veeres ja teine natuke maad linnusest loode pool.

Nii seljakult kui ka selle külapoolselt jalamilt, samuti külast endast on aegade jooksul pidevalt kogutud muinasleide (savinõukilde, tulekivitükke, münte jm.). 1972. a. rajati E. Tõnissoni juhatusel Linnuse küla territooriumile mitu proovikaevandit muinasasustuse iseloomu tundmaõppimiseks. Leiti, et nooremal rauaajal on siin olnud hajali paiknevate üksikute omaette seisvate õuedega asula.

Lõugas,V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989

Linnusest 2,5 km kauguselt on leitud kivitee jäänuseid, mida peetakse linnuse ja selle ümbruse ühendusteeks mererannaga. Vatla linnus oli Kotsu (Karuse) muinaskihelkonna keskus.

Vt. Linnuse maalinn

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee