04:37 kolmapäev, 17.07.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Toolse küla

Toolse küla asub Lääne-Viru maakonnas Vihula vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 24 elanikku.

Toolse linnamägi asub Toolse jõest ida pool, Kunda-Karepa uue ja vana tee vahel. Linnuseks on kasutatud pankrannikust väljaulatuvat neemikut, mille järsud nõlvad olid looduslikuks kaitseks. Kagu poolt piiras linnamäge sügav kraav ja tänapäevani säilinud 5 m kõrgune vall. Peavallist väljaspool leidub teise, madalama valli jäänuseid, mis kuuluvad nähtavasti mõnele varasemale, nõrgemini kindlustatud, kuid pindalalt suuremale linnusele.
1955. a. kaevas linnusel akadeemik Harri Moora. Linnus rajati arvatavasti II aastatuhande alguses Toolse sadamakoha kaitseks.

Toolse teine, väiksem linnamägi - Ussimägi - asub suuremast 1,5 km lõuna pool kitsal ja pikal panganeemikul. Linnuse idaosas on säilinud osa 2 m kõrgusest vallist. 1955. a. tehtud proovikaevamiste järgi arvatakse linnuse ehitamisajaks I aastatuhande teist poolt.

Toolse ordulinnuse varemed asuvad Toolse rannas kivise neeme tipus. Linnuse rajamist alustati 1471. a. kohaliku sadama ja ranna kaitseks mereröövlite vastu. Ristkülikukujulise põhiplaaniga linnust laiendati mitmel korral. Ordulinnuse lossiruumid asetsesid merepoolsel küljel, lõuna- ja idaküljel paiknesid müüridega piiratud siseõued.
Eesti ordulinnustest on Toolse varemed kõige paremini säilinud, alles on mitmed küttekolded, kahurite laskeavad ja muud ehitusdetailid. Arhitektuurimälestisena kuuluvad varemed riikliku kaitse alla.
Toolse ordulinnuse kohta on loodud hulgaliselt legende, mida on osaliselt põhjustanud ka anonüümse autori raamatuke "Hugo ja Tekla. Jutustus Toolse ranna lossist ja ritterist, mis seal 15. aastasajal tõeste on sündinud".

Toolse kohal ulatub üsna mere lähedale liivakivist astang, mis kannab nimetust Konkskallas.

Väga vormiderohke on Toolse jõe alamjooksu org.
Jõe suudmest ida pool tungib merre rohkem kui kilomeetri pikkune, kuid ainult 20 m laiune Liivasäär. Kõrgvee ajal esineb see leetseljakuna. Kohalik rahvas kutsub seda liivasäärt ka Kalevipoja Soome sillaks. Toolse kohal meres asub Pühakari, mis vanasti on olnud suurem. Nüüd leidub siin veel vaid rühm kive.

Ka looduslikult on Toolse jõe org mitmeti huvitav. Otse linnuse all, vee piiril paljandub orus sinisavi.
Toolse ja Kunda vahelisel kõrgel pangal kasvab meil haruldane põhjapoolne taim - kukits, mida leidub vaid põhjarannikul ja Hiiumaal.

Toolse oli aastaid Ants ja Olev Eskola suvituspaik.

1930. a. sündis Toolse lähedal Tigapõllu metsavahimajas kirjanik ja Eesti Raadio legendaarne reporter Ott Kool.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee