14:56 kolmapäev, 22.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Tammiku küla

Tammiku küla asub Lääne-Viru maakonnas Rakke vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 28 elanikku.

Emumägi on Pandivere kõrgustiku ja ühtlasi kogu Põhja-Eesti kõrgeim tipp (166 m üle merepinna). Koos Tammiku mäega, mis on Emumäe vahetuks jätkuks, moodustab ta ulatusliku, 12 km pikkuse põhjaloode lõunakagusuunalise kõrgendiku. Suurima kõrguse - 79 m üle ümbritseva tasandiku saavutab Emumägi lõunas, Salla, Kadi, Koila ja Emumäe külade vahelisel alal. Emumäe laelt avaneb avar vaade ümbruskonnale. Mäel on väiksemaid põlde, metsatukki ja võsastikke; ümbritsevatel aladel valitseb kõikjal põllumaa, kaugemal lõunas ja idas on aga metsad ja sood.
Tähelepandav on liigirikas lehtmetsjärsu ning sügava (kuni 35 m) Rootsi oru veerudel, Sallast Mäistesse viivast teest põhja pool.

Tammiku mägi on umbes viie kilomeetri pikkune vooretaoline kõrgendik. Seljakut läbib peaaegu võrdsete vahemaade järel neli orutaolist moodustist, mille põhjas kulgevad Rakke - Simuna, Tammiku - Salla ja kaks kohaliku tähtsusega teed. Mäeosadel on erinevad nimed (alates lõuna poolt): Ilvese mägi, Kiviloo kuusik, Rahaaugu mägi ja Veskimägi, mis on ühtlasi Tammiku seljaku kõrgeim punkt (140,5 m). Siit paistavad kõik Pandivere kõrgeimad tipud: põhjas Ebavere, kirdes Kellavere, lõunas Emumägi ja läänes Rakke mägi.

Sillaotsa - Tammiku teest paarkümmend meetrit lääne pool asub viis Tammiku järve. Lõunapoolseim on endise Tammiku mõisa kohal, ülejäänud mõnisada meetrit põhja pool. Viimasest järvest pisut lääne poole jääb veel kuueski järveke, aga see on peaaegu kinni kasvanud.

Rahaaugumäe linnamägi asub Tammiku külas Salla maanteest 0,5 km ida pool. Linnus on ida-, põhja- ja lääneküljest kaitstud looduslike nõlvadega, lõuna poolt eraldatud muust mäest kraavi ja valliga. Rahva hulgas liigub hulgaliselt muistendeid, mille järgi mäe sees asuvat pood, ka rahaauk. Sellest linnuse nimetuski - Rahaaugumägi.

Linnusest mõnisada meetrit loode pool on 12. - 13. sajandisse kuuluv Kolgata ehk Pealuumäe kalmistu. 1958. a. teostatud arheoloogilistel kaevamistel leiti siit küll ainult kuus luustikku (kalmistu oli ehitustöödega rikutud), kuid haudadest saadi rikkalikult ehteid. Oletatakse, et kalmistu kuulus Pudiviru vanema Tabellinuse suguvõsale. Tammiku oli Pudiviru, Virumaa lõunapoolseima osa, 14 külast suurim (21 adramaad).

Linnamäest ja kalmistust lõuna-edela pool on lagedal põllul 0,5 m kõrgune lame kivi, mille servadel leidub üle 50 ohvrilohu. Sellest kaitsealusest kultusekivist paarsada meetrit kagu pool seisab veel teinegi ja sellest omakorda lõuna pool 6 kultusekivi.

Suur-Tammiku külast ja Salla külast ida pool paikneb maakonna suuremaid soid Peetla (üle 44 ruutkilomeetri, millest madalsood 17,5 ruutkilomeetrit, raba 15,6 ruutkilomeetrit, siirdesood 11,3 ruutkilomeetrit). Rahvapärimuse järgi olnud Peetla rabas ümberkaudsete külade pelgupaigad.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee