19:44 esmaspäev, 24.06.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Savalduma küla

Savalduma küla asub Lääne-Viru maakonnas Tamsalu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 38 elanikku.

Savalduma pulmajalakad asuvad vana külatee servas, mis Aluperest Einmanni mõisa viib. Vanarahva juttude järgi on nad nõiduse läbi jalakateks muutunud pulma- ehk saajarong.

Tee läks mööda järvekallast, kus esimese ja viimase jalaka vahe on üle kilomeetri. Esimesed jalakad, õigemini pulmarongi lõpp, asuvad endise Sepa ja Rehe talu piiril, vana Ambla-Uudeküla teeristist 50 m lääne suunas, nn. "Kensa" künka servas. Järgmine grupp paikneb 0,7 km edasi uustalu ja Männiku talude vahel teepeenral. Viimased jalakad on sealt 300 m edasi Männiku talu varemete vastas, "Huilgemäe" all, päris järve ja soo servas. Jalakad on vanad. Ka vanemate inimeste mälestustes on nad ikka olnud. Tänaseks on osa neist hävinud. Looduskaitse alla võeti jalakad 1930-ndail aastail.

Savalduma küla sisse jääb Aniste karstiala ja Heinjärv.

Nii Savalduma külast kui karstialast on põhjalikult kirjutanud kodu-uurija Johannes Eermann. Ta on kirjutanud: "Heinjärve karstiala omapära on selles, et normaalse talve ja sademete korral on ta kevadel 2-3 kuud täidetud veega, on 1,5 - 2 m sügavune järv. Vesi taandub juulis-augustis ja siis tehti järvepõhjas heina. Paljudel, kes pole näinud järve, pole paadiga sõitnud, pole supelnud, on raske ette kujutada sellist looduse üllatust...".
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee