07:57 neljapäev, 25.04.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Pada küla

Pada küla asub Lääne-Viru maakonnas Viru-Nigula vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 69 elanikku.

Pada küla juures Tallinna - Narva maantee ääres on mitmekesiselt huvitav maastikuline ala. Kahe kilomeetri pikkuselt on looduskaitse alla võetud maaliline Pada org.
Maanteest mõnisada meetrit lõuna pool on Pada jõe parempoolsel lisajõel väike Linnamäe juga. Looduskaitse all on ka dekoratiivse võraga kaheharuline mänd (ümbermõõt 3,2 m, kõrgus 12 m).

Org on silmapaistvalt rikas kinnismuististe poolest. Siinsed kaks linnamäge registreeris J. Jung 1896. a., 1920-ndail aastail said teatavaks kivikalmed, 1970-ndate aastate teisel poolel ja 1980-ndail aastail T. Tamla juhatusel toimunud uurimistöödega asulakohad ja 34 väikeselohulist kultusekivi.

Suur linnamägi (Pada I) asub oru idaserval uue ja vana maantee vahel, raskesti ligipääsetaval looduslikul mäel, mille nõlvad on eriti kõrged ja järsud kaguküljel (32 m ja kalle 45 kraadi); edelas ja loodes on nõlvade kõrgus poole väiksem. Looduslikult hästi kaitstud neemiklinnust ümbritses paekividest laotud vall, mis veel tänapäevalgi ulatub kohati 2 m kõrguseni. Linnus kuulub 11. - 13. sajandisse.

Linnamäest põhja pool on viikingiaegse muistse asula ase, mille kultuurkiht põllumulla all ulatub kuni 30 cm. See kaevati läbi aastatel 1980-82. Ühtekokku uuriti läbi 1800 ruutmeetrit ja koguti rida huvitavaid 8.-10. sajandi leide - sirpe, sõlgi, luuesemeid jm.

Teine, väiksem linnamägi (Pada II) asub esimesest linnamäest 350 m edela pool Padavere veski juures. See on ehitatud neemikule, mida maa poolt eraldab paekividest laotud kaitsemüür. Müür kaevati ühest kohast risti läbi 1977.-78. a. Pärast kaevamist jäeti paljandunud müür konserveerituna avatuks. Selgus, et see linnus on läbi teinud 2-3 ehitusjärku, mis kõik on dateeritud I aastatuhandesse.

Padas on mitu kivikalmet.
Üks siinsetest kivikalmetest (Pada algkoolist 600 m loodes) on läbi kaevatud (1928-29, M. Schmiedehelm). Sellest 220 m kirdes on teise kivikalme ase. Kaevatud kalme oli 37 m pikk ja kuni 9 m lai ning koosnes vähemalt kümnest üksteise külge ehitatud tarandist. Tarandimüürid olid laotud paekividest ja tarandid täidetud peamiselt raudkividega. Kaevamisel koguti põletamata ja põletatud luid ning saadi 499 numbrit leide, sealhulgas aevukalt sõrmuseid, sõlgi ja käevõrusid, samuti rihmaosi, nuge jm. Pada kalme leidude hulgas on Eesti ilusaid emailitud hoburaudsõlg. Kalmesse on maetud 2.- 6. sajandil. Hulk 17.-18. sajandi leide kõneleb muinaskalmistu kasutamisest veel ajaloolise aja matmispaigana.

Sellest kalmest umbes 500 m lõunakagu pool põllul on veel kolmas kalme, mis on jäänud põllult korjatud kivide alla, kuid millest on prooviśurfiga leitud nii põletamata kui põletamata luid.

Pada küla maadel on 1970-ndate aastate teisel poolel avastatud erakordselt arvukalt väikeselohulisi kultusekive (T. Tamla). Peterburi maanteest kõuna poole jäävatel põldusel on neid registreeritud 42, 2-3 kivi on maanteest põhja pool.

Pada mõis oli varaklassitsistliku arhitektuuri silmapaistvamaid näiteid Eestis. Valminud 1872. a. arh. J. B. M. Vallin de la Mothe`i kavandite järgi. 1917. aastast varemeis.
Hoonet ümbritses ürgoru kallastele kavandatud suur vabakujunduslik park.


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee