07:12 neljapäev, 22.08.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Liigvalla küla

Liigvalla  küla asub Lääne-Virumaal Rakke vallas, Koeru - Rakke maantee ääres. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 130 elanikku.

Liigvalla küla on esmakordselt mainitud 1285. a. (Lichewolde), aastast 1558 on teateid Kärkna kloostrile kuulunud mõisa kohta. 1564. a. vakuraamatu järgi oli Kärkna kloostrile kuulunud Liigvalla vakuses 72 vanatalu 84 adramaaga.

Arhitektuurimälestisena kuulub kaitse alla hilisbarokne mõisahoone (ehitatud 1797) ja umbes samast ajast pärinev valitsejamaja koos pargiga.

Liigvalla pargi kagunurgas kasvab Orjatamm (k. 22 m, ü. 3,8 m). Rahvajutu järgi nulhelnud Liigvalla kuri mõisnik selle all orje, millest tulnudki tamme nimi.

Pargist umbes 2 km kirde pool on Kaevandu metskonna 184. kvartali metsakraavis ümmargune rabakivi (ü. 5,4 m, k. 1,35 m). Kivi nimetatakse Orjakiviks. Sellel on kaks inimese jalajälge meenutavat süvendit ja üks härja sõrajälje taoline auk. Muistendid räägivad, et Liigvalla mõisast põgenenud ori jäänud oma härjaga kivile puhkama, kivi muutunud aga põgenejate jalge all pehmeks.

Kunagine lai jõgi, mis Liigvalla kohal paisutatuna ümber saarte lookles, on nüüd ahtakeseks süvendatud, Prillide allikas mõisa külje all ja Mätliku allikas pisut loode pool on kuivanud, aga park on praegugi ümbruskonna kauneim.

Liigvallas sündis pedagoog Johann Jakob Nocks (1800-1890), kes töötas aastaid õpetajana Rakvere kreiskoolis ja Tallinnas. Ta hankis oma kälimehele Vassili Blagovestsenskile allikmaterjale raamatu "Eestlane ja tema isand" kirjutamiseks.

Rahvajutt räägib Liigvalla-Varangu vahelisest maa-alusest teest, mis olevat olnud nii kõrge ja lai, et seal saanud sõita kolmehobusetõllaga.
VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee