19:40 esmaspäev, 24.06.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Kärsa küla

Kärsa küla asub Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 20 elanikku; 01.01.2010 oli elanike arv 15 inimest.

13. sajandil oli Kärsas 2 adramaa suurune küla. Mõisat nimetatakse esmakordselt 1456. a.

Kärsa mõisa härrastemaja on tänaseks ümberehitatud elumajaks. Endiste mõisahoonete eest viib sirge vahtra- ja tammeallee Äntu poole. Kunagi piiras eeskujulikku parki 2 m kõrgune kivimüür.
Ojalähedane kõrgem küngas on varasema ordumõisa häärberi ase.

0,5 km Kärsa pargi juurest mööda oja allavoolu asus Kärsa vesiveski. 1925. a. ostsid selle veskikoha Evald Tammlaane vanemad, kes elasid siin surmani. Kärsa veskihoone lagunes pärast oja süvendamist, alles on veel möldri eluhoone.

Aastatel 1926-27 elas tuberkuloosihaigena Kärsas ka Evald Tammlaan, kelle armastatud huvialaks oli maalimine. Juba Rakvere gümnaasiumis õppides oli ta koolivendade Hando Mugasto ja Romulus Tiituse eeskujul tegelnud maalikunstiga. Kaasaegsed mäletavad tema Kärsa-ainelisi maastikuetüüde, rohkeid sõpradele kingitud natüürmorte, ümberkaudsetele näiteringidele valmistatud dekoratsioone ja plakateid. Seltskondlikust elust võttis ta agaralt osa: käis laulukooris, näiteringis, andis Kurtna koolimajas tantsukursusi. 1931. a. avaldas E. Tammlaan meeleoluka "Külasuvitaja kirja", milles ülistas Nõmme ja Punamäe ümbruse loodust.

Kärsa juures asuvad ohvriallikad, millest on leitud klaaspärleid merevaigust kuulikestega.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee