15:00 kolmapäev, 22.05.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Kuie küla

Kuie küla asub Lääne-Viru maakonnas Tamsalu vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 46 elanikku.

Küla nimi on lühend kunagisest Kuivjõe nimest (Kuyeck - 1525).

Kuie külas kasvab pargis omapärase kujuga pärn (ümbermõõt 1,3 m, kõrgus 18 m). Oma kahe juureharuga sarnaneb pärn hobusega, mistõttu teda nimetataksegi Hobusepuuks.

Külas on muistne Hiiemägi ja selle lähedal ohvrikivi.

Arhitektuuriliselt pakub huvi endise Kuie vallakooli hoone. Kaitse alla on võetud ka 1834. a. ehitatud tuuleveski, ainus töökorras tuulik maakonnas.

Küla lähedal esineb kevaditi karstijärv.

Põltsamaa jõe põhjapoolseim algusojake alustab oma teekonda Risu ja Mäetaguse küla heinamaajärvedest, mis suveks kuivavad. Ainult kevaditi võib siin nautida maalilisi järvepilte ja ette kujutada neid kaugeid aegu, kui siinsed ojad panid veerema vesiveskite rattaid. Lähestikku asusid siin mitmed vesiveskid (Oti, Vanaveski, Põlendveski jt.).

Ilmandu oja põhjapoolsemad allikad asuvad Kurangu metsavahikoha lähedal. Siin on kõrge metsaga kaetud kaheharuline seljak, mida rahvas kutsub Kahekannikamäeks. Künka seest niriseb välja väike Kurangu allikas. Rahvajutu järgi olnud see kunagi nii kalarikas, et üks möödasõitev Kuie küla mees püüdnud allikast palja käega terve vankritäie hauge.

Kahekannikamäe kõrval on metsaga piiratud Võhndra lagendik, mis suurvee ajal järveks muutub. Lagendikust mõnisada meetrit lõuna pool võib kuivanud ojasängis märgata ammuse vesiveski jäänuseid. Edasi niriseb ojake Mädajärve, kuhu teine pisike oja toob loode poolt ka Mölli järve veed. Kagu poole jääb Haavikumäe äärde veel kaks järve, mida Jooksva heinamaa järvedeks nimetatakse. Nende ja Mädajärve vahel laiub Sepaaluse soo. Pärimuste järgi olevat selle soo saareke muistne pelgupaik. Räägitakse, et aastakümneid tagasi võinud saarel näha isegi kaevurakkeid.

Üldse on Risu küla ümbrus rikas muististest ja rahvapärimustest. Saja-aastase metsa all on palju kivihunnikuid, arvatakse, et siin on kunagi põllud olnud. Üht küngast küla servas nimetatakse Hiiemäeks.
Läbi Risu küla läks vanaaegne Paide-Rakvere maantee. Tee ääres olnud kaks kiviristi, mis legendi põhjal püstitatud kahe pulmarongi võitluses langenud pruudi ja peigmehe mälestuseks. Üks ristidest on tee veeres veel säilinud.

Risu Saunaküla lasknud Vao mõisnik maha lõhkuda. Kui inimesed küsinud, kus nad nüüd peavad elama hakkama, vastanud mõisnik: "Maailm lai ja ruumi küll."


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee