15:17 neljapäev, 03.12.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Inju küla

Inju küla asub Lääne-Viru maakonnas Vinni vallas Pajustist edelas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elas külas 171 inimest.

Küla on esmakordselt mainitud 1241. a. (Inie), mõisa (Innis) kohta on teated aastast 1479 (Innyes).

Tähalepanu väärivad Inju mõisahoone ja seda ümbritsev park. Kogukas itaaliapärane palazzotaoline peahoone (valmis 1894) on neorenessanss-stiili paremaid näiteid mõisates. Hoonet iseloomustab soliidne vormi- ja materjalikäsitlus. Peahoonet ümbritseb heatasemelises vabakujunduses park (arh. W. v. Engelhardt, 4,8 ha) ja mõisasüdamest ida pool paikneb parkmets (11,4 ha). Praegu on Inju mõisas lastekodu.

Injus on kraavide kaevamisel satutud kahele huvitavale leiule, mille leiutingimuste kohta ei tehtud vajalikke tähelepanekuid ja mille iseloom on seetõttu jäänud ebaselgeks.
Esimene leid tuli päevavalgele 1861. a. ja see sisaldas kaks ristpeaga ehtenõela, teise küljes ripatsina 10. sajandi Araabia raha, hoburaudsõle, noatupe pronkspealistise, rinnakee koerahambaga ja 13 käevõru. Pole selge, kas tegemist on peidetud või ohverdatud varandusega või koguni matmispaigaga.
Teine leid saadi neli aastat hiljem ühe äravoolukraavi puhastamisel ja see sisaldas 3 ehtenõela, 4 käevõru ning rinnakee. Leid kuulub keskmise ja noorema rauaaja piirimaile.

Injus veetis oma lapsepõlveaastad (1865 -1870) Eduard Bornhöhe, kelle isa pidas mõisas aidamehe, möldri ja koolmeistri-vallakirjutaja ametit.
Inju mõisa viinaköök, mille peal asus Blumbergide elukorter, on hävinud, tolleaegne aidahoone on aga ümberehitatud kujul alles. Tuuleveski asukohta märgib Inju - Rakvere tee ääres kõrgem künkake müürijäänustega.

Inju asundusest 1 km lääne pool asub Inju tammik. Viimane kasvab vallseljakul ning koosneb enamasti madalamatest, jändrikest puudest. Siin leidub ka vähemal alal pärnametsa.

Inju-Aruvälja küla Kalmu perest on pärit kirjanik Kalju Saaber (s. 1944).


VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee