14:13 kolmapäev, 05.08.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
Lääne-VirumaaKülad
  Edru küla

Edru küla asub Lääne-Viru maakonnas Rakke vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 55 elanikku.

Edru lähedal kulgeb enam kui 10 km pikkune vallseljak. See on Seljamägi, mis algab Piibest 3 km loode pool, lookleb algul ida suunas ja pöördub Edru lähedal kagusse. Seljaku kõrgus on ümbritsevast maapinnast keskmiselt 8 m, kuid kohati ulatub 16 meetrini. Piibe-poolne osa koosneb murenenud paekruusamunakaist, Vägeva-poolne osa peamiselt liivast.
Rahvajutt pajatab,et Seljamägi tekkinud Kalevipoja rüpest mahapudenenud liivast. Katkise Seljamäe kohal jahvatanud muiste väike vesiveski Piibe hurtadele jahu. Ussimäel talvituvat tuhanded rästikud. Rookulla august kaevatud välja rootslaste kullatagavara.
Seljamägi olnud muistsete sõdade ajal ümbruskonna rahva pelgupaik. Edru küla asunud varem metsa sees ja tema algne nimi olnud Redu küla.

Seljamäe kõrval raudteest idas on 0,5 ha suurune kinnikasvav Edru Kaanjärv. Ühe legendi järgi tekitanud järve taevast kukkunud pomm ja see olevat nii sügav, et kõik Edru küla köied otsakuti seotuna tema põhja ei ulatu. Teise legendi järgi tekitanud järve Kalevipoja käest mahakukkunud kivi.

Raudteeülesõidu ja karjalauda vahel on maantee pervel paarikümne lohuga kultusekivi.

Edru voore kõrgemal harjal asuv surnute põletamise paik (I aastatuhande esimene pool). See on umbes 12-meetrise läbimõõduga sõõr, mis sisaldab palju sütt, nõge ja graniidipuru. Varem olnud sellel kohal 4 jala kõrgune kivivare ja paika nimetatud Kabelimäeks. 1965. a. suvel kaevati muistisest 2/5 läbi. Leiti kividest kolle, luukilde, pronkseseme katkend ja savinõukilde. Edru surnute põletamise paik on seni teadaolevalt ainus Baltimail.

Mingil põhjusel on selle küla kohta liikvel palju naljandeid:
Kord võttis Edru mees tütre ja pojaga heinakeeritisi üles. Vihm tuli peale. Mees ajas ka kuivad heinad küünist välja ja ütles: "Säh, söö need ka!"
Eriti laialt tuntud on aga Edru-ainelised kõnekäänud: "Omadega väljas nagu Edru mees lehmatoiduga - hein otsas ja lehm lõpnud." "See töö on sul nagu Edru mehel lähkri ladumine - ühe laua paned, kaks kukub."
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee